PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kim jest pracujący Polak? Wykształcenie, płeć, miejsce pracy

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 2 sie 2017 12:09

Statystyczny pracujący Polak ma co najmniej średnie wykształcenie, pracuje w charakterze pracownika najemnego i gdyby tylko mógł, chciałby podpisać umowę o pracę na czas nieokreślony. Taki obraz wyłania się po analizie najnowszych danych GUS.

Kim jest pracujący Polak? Wykształcenie, płeć, miejsce pracy
Adobe Stock
REKLAMA

W pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce pracowało 16 mln 281 tys. osób, z czego w wieku produkcyjnym było 15 mln 639 tys. z nich. Jak pokazują najnowsze dane GUS zebrane w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, najwyższy poziom wskaźnika zatrudnienia odnotowano w województwie mazowieckim (56,7 proc.), wielkopolskim (56,6 proc.) oraz pomorskim (55,5 proc.). Zaś najniższy był w województwie warmińsko-mazurskim (49,2 proc.), świętokrzyskim (49,9 proc.) oraz lubelskim (50,0 proc.).

Kim był statystyczny pracujący? Okazuje się, że 70,2 proc. ma wykształcenie co najmniej średnie. Z czego 79,6 proc. stanowią kobiety i 62,6 proc. mężczyźni. Osoby pracujące z wykształceniem wyższym stanowiły 34,5 proc. ogółu. Tutaj również było więcej kobiet - 44 proc. wobec 26,8 proc. mężczyzn. Najmniej na rynku pracy było osób posiadających wykształcenie co najwyżej gimnazjalne - 5 proc.. W tym 3,9 proc. kobiet i 5,8 proc. mężczyzn

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W pierwszym kwartale 2017 najwięcej osób pracowało w charakterze pracowników najemnych (miało podpisaną umowę o pracę) - to 12, 91 mln. czyli 79,4 proc. Warto zaznaczyć, że 26,3 proc. Polaków (3,4 mln osób) pracuje na umowie na czas określony. Nieco więcej w tym gronie jest mężczyzn - 50,8 proc. Kobiety stanowią 49,2 proc. tej grupy. Okazuje się, że dla większości z nich (61 proc.) powodem podjęcia pracy na ten rodzaj umowy jest niemożność znalezienia pracy stałej (na czas nieokreślony). Tylko 19,8 proc. badanych taka forma pracy jednak odpowiadała. Zaś 10,6 proc. wskazało, że właśnie jest na okresie próbnym, natomiast 8,6 proc. tłumaczyło, że nadal się uczy lub jest na okresie przyuczenia do zawodu lub na stażu. 

2,95 mln. Polaków (18,1 proc.) zdecydowało się pracować na własny rachunek. Przy prowadzeniu firmy mogli liczyć na pomoc członków rodzin - w sumie w działalności gospodarczej pomagało ich 409 tys. krewnych. 

W niepełnym wymiarze czasu pracy pracowało 1,2 mln. osób (7,4 proc. ogółu). Częściej z tego rozwiązania korzystały kobiety - 11 proc. Było to tylko 4,5 proc. mężczyzn. Z danych GUS wynika, że 47,1 proc. badanych taka forma zatrudnienia im odpowiada, zaś 20 proc. nie może znaleźć pracy w pełnym wymiarze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kim jest pracujący Polak? Wykształcenie, płeć, miejsce pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA