PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kilka słów prawdy na temat rynku pracy. Ukraińcy? Obalmy ten mit

Pracodawcy muszą szukać pracownika – to jedyna wskazówka, która nie została podana w wątpliwość w trakcie dyskusji o współczesnym rynku pracy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Pozostałe rady w trakcie pasjonującej wymiany zdań, jaka wywiązała się między uczestnikami, zostały mocno zniuansowane. Nie tylko dlatego, że współczesny rynek pracy jest trudny i nie da się go poprawić prostymi sposobami, ale dlatego, że w dyskusji uczestniczyli przedsiębiorcy, którzy już dawno proste sposoby na zdobycie i utrzymanie kadr wykorzystali.

Kilka słów prawdy na temat rynku pracy. Ukraińcy? Obalmy ten mit
Adobe Stock
REKLAMA
  • Mimo że należymy do krajów o najniższej stopie bezrobocia, to jednocześnie jesteśmy krajem o najniższej stopie zatrudnienia.
  • Bez dalekosiężnej polityki wobec migrantów ze Wschodu nie zapełnimy luki podaży pracy, a w związku z tym nie poprawimy produktywności.
  • Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników jest konieczne, ale trzeba się liczyć z tym, że tylko część z nich zostanie w przedsiębiorstwie.

- To prawda, że stopa bezrobocia w Polsce jest na niespotykanie niskim poziomie – 5,2 proc., a nawet mniej – mówił dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - ale jednocześnie wleczemy się w ogonie krajów UE, gdy chodzi o stopę zatrudnienia.


Trzy sposoby na produktywność

Osób, które nie chcą podejmować pracy, jest już prawie 7 mln - z jednej strony są to ludzie młodzi, z drugiej, w wieku 50+. A to sprawia, że luka podaży pracy stale się powiększa i rosną problemy z podniesieniem produktywności. Zdaniem Pawła Wojciechowskiego jedynym sposobem na podniesienie tej produktywności Polaków jest zmiana struktury zatrudnionych poprzez aktywizację osób pracujących obecnie w rolnictwie, prowadzenie polityki sprzyjającej migracji osiedleńczej oraz wprowadzanie zachęt – podatkowych, składkowych, w postaci różnych udogodnień, które sprawiają, że chce się nam pracować. Dodał przy tym, że nie ma co liczyć na demografię, bo ta, wynikając ze stylu życia, raczej szybko się nie poprawi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Paweł Wojciechowski, fot. PTWP
Paweł Wojciechowski, fot. PTWP

Te trzy słuszne skądinąd propozycje zostały omówione, a wyniki dyskusji na pewno nikomu nie poprawiły humoru. Najpierw poruszono temat zasobów ludzkich czekających na swój czas w rolnictwie. Nadzieję na ich szerokie rzesze rozwiał Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego, stwierdzając:

– Co do osób zatrudnionych w rolnictwie byłbym sceptyczny, bo tu ich raczej nie ma. Obecnie samo rolnictwo potrzebuje rąk do pracy. I to stałych. Chodzi o pracowników umiejących obsługiwać specjalistyczne maszyny – mówił. I podkreślił, że emerytury strukturalne też osłabiły rynek pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kilka słów prawdy na temat rynku pracy. Ukraińcy? Obalmy ten mit

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aleksandra 2019-10-07 13:09:41

    Zapraszamy Pracodawców do współpracy w ramach legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce, Tel. +48 534 000 350. Pozdrawiam

  • TED IT 2019-10-07 12:41:10

    Jes t takie powiedzenie:Mala lyzka ale caly czas-Pracodawcy i wiekszosc pseudo"byznesmenuf" chcialo zarobic szybko kosztem pracownika.Skonczylo sie babci sranie.Albo udzialy w pracy i zyskach albo pracujcie sobie sami.Mozecie sobie narzekac ile chcecie.Sami stowrzyliscie warunku gdzei ludziom odechcialo sie pracowac a wrecz zyc bo nie widzieli i nie widza przyszlosci pracujac.A teraz przychodzi mlodsze pokolenie bardziej swiadome bo maja informacje z internetu.I nie dadza sie wykorzystywac jak starsze pokolenia.Po co im cos materialengo jesli tego nie utrzymaja ,jesli traci to wartosc,jesli ktos to moze w latwy sposob niszczyc.Mlodsze pokolenie ale i starsze ktore przejrzalo na oczy odchodzi od c heci posiadania i zwiedzania(wycieczki etc) Stali sie minimalistami.Jedynie spasione pasibrzuchy ktorym latwo przychodzilo wykorzystywac ludzi do pracy maja problem bo kasy brakuje.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA