PARTNERZY PORTALU

Kiedyś benefit, dziś codzienność. Nie ma już odwrotu

Po pierwszej eksplozji pracy zdalnej zostało niewiele. Dziś z tej formy korzysta około 5 proc. pracujących Polaków. Niewiele. Co nie oznacza, że doświadczenia ostatnich miesięcy nie wpłynęły na modele pracy. Praca zdalna i hybrydowa zostaną z nami na zawsze. Eksperci zapewniają, że z obszaru benefitów przechodzą do zwykłej, szarej, zawodowej codzienności.

Kiedyś benefit, dziś codzienność. Nie ma już odwrotu
W szczytowym momencie pandemii pracę z domu świadczyło ponad 3 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W szczytowym momencie pandemii z domu pracowało ponad 3 mln pracowników. To około 20 proc. z grona wszystkich zatrudnionych.
  • Jaka przyszłość czeka nowe modele pracy? Zapytaliśmy o to w naszym corocznym podsumowaniu m.in. szefów firm zajmujących się HR i rekrutacją.
  • Wszyscy są zgodni. Praca zdalna lub też w modelu hybrydowym - oczywiście w tych branżach, które tak mogą pracować - zostanie z nami na zawsze. I nie będzie już postrzegana jako benefit, a coś zwyczajnego.

Po wystrzale w pierwszych miesiącach pandemii, teraz możemy mówić o dużo mniejszej liczbie osób pracujących zdalnie. Z danych GUS wynika, że choć pandemia COVID-19 nadal miała wpływ na miejsce wykonywania pracy, to czym dalej od jej wybuchu, tym liczba osób nie muszących jeździć do biura spadała. W III kwartale 2021 r. liczba osób wykonujących swoją pracę w domu, zwykle lub czasami, wyniosła 2 111 tys. co stanowiło 12,6 proc. wszystkich pracujących (w II kwartale 2021 r. odpowiednio 2802 tys., tj. 16,9 proc.). W tej grupie 631 tys. osób (tj. 29,9 proc.) pracowało w domu z powodu sytuacji związanej z pandemią COVID-19 (w II kwartale 2021 było to 1499 tys., tj. 53,5 proc.). 

Zaś w formie pracy zdalnej (nie jest tu uwzględniane miejsce wykonywania pracy) swoje obowiązki zawodowe wykonywało 937 tys. osób (co stanowiło 5,6 proc. wszystkich pracujących), spośród których 65,2 proc. pracowało w tej formie z powodu pandemii COVID-19 (w II kwartale 2021 r. było to 1831 tys., tj. 11 proc. wszystkich pracujących, z czego 86 proc. z powodu pandemii). Dla porównania - jak podaje Konfederacja Lewiatan - w szczytowym momencie pandemii pracę z domu świadczyło ponad 3 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych.

Praca zdalna, zwykłą, szarą codziennością

W polskiej gospodarce, która jest oparta na przemyśle i produkcji, takie dane nie powinny dziwić. Paweł Prociak, dyrektor zarządzający Wyser Polska zwraca uwagę, że skala wdrożenia pracy hybrydowej będzie nadal zależała w pierwszej kolejności od specyfiki firmy i jej usług.

Paweł Prociak, dyrektor zarządzający Wyser Polska (fot. Wyser)
Paweł Prociak, dyrektor zarządzający Wyser Polska (fot. Wyser)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kiedyś benefit, dziś codzienność. Nie ma już odwrotu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kasia 2022-01-14 12:35:31

    Ja tam pracuję nadal zdalnie i mi to odpowiada. Nie muszę marnować czasu na dojazdy. Mam czas na spacery na długie spacery z psiakiem, szczególnie też, że jak wychodzę z domu to roomba mi sprząta. A praca w domu jest naprawdę wygodna. Ja mam nawet własny pokój na gabinet.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA