×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

KE chce, żeby duże firmy inwestycyjne podlegały nadzorowi EBC

  • Autor: PAP/JS
  • 20 gru 2017 17:23

Komisja Europejska chce, żeby duże firmy inwestycyjne podlegały nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego. Jednocześnie z małych firm inwestycyjnych miałyby zostać zdjęte obciążenia administracyjne. W środę (20 grudnia) KE przedstawiła propozycję w tej sprawie.

KE chce, żeby duże firmy inwestycyjne podlegały nadzorowi EBC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Reforma ma ułatwić działalność mniejszym firmom inwestycyjnym oraz objąć duże firmy inwestycyjne takimi samymi zasadami, jakie obowiązują banki europejskie.

Poza bankami rynki kapitałowe UE opierają się na kilku tysiącach małych i dużych firm inwestycyjnych, które świadczą klientom usługi doradcze, zarządzają aktywami oraz zapewniają płynność rynkową, ułatwiając w ten sposób inwestycje w całej UE.

Zgodnie z zaproponowanymi w środę zmianami znaczna większość firm inwestycyjnych w UE przestałaby podlegać zasadom, które pierwotnie opracowano z myślą o bankach. To miałoby zmniejszyć obciążenia administracyjne i zwiększyć przepływy inwestycyjne, bez narażania na szwank ich stabilności finansowej.

Jednocześnie największe firmy inwestycyjne "o znaczeniu systemowym", prowadzące działalność zbliżoną do działalności banków i stwarzające podobne ryzyko finansowe, podlegałyby takiemu samemu nadzorowi jak banki. W rezultacie firmy te byłyby w ramach unii bankowej nadzorowane przez Europejski Bank Centralny.

Zdaniem wiceszefa KE Valdisa Dombrovskisa, który jest odpowiedzialny za stabilność finansową, unijne regulacje dotyczące funduszy inwestycyjnych muszą uwzględniać ryzyko związane z finansami.

"Nowe uproszczone wymogi są korzystne dla mniejszych firm inwestycyjnych, jako że lepiej uwzględniają ich profil ryzyka. Jednocześnie duże firmy stwarzające ryzyko podobne do tego, które stwarzają banki, powinny być regulowane i powinny podlegać nadzorowi w taki sam sposób jak banki. Reforma ta pozwoli firmom inwestycyjnym usprawnić przekazywanie przedsiębiorstwom oszczędności konsumentów i inwestorów. Nowe przepisy przyczynią się do lepszego funkcjonowania rynków kapitałowych, zapewniając jednocześnie stabilność finansową" - podkreślił.

Propozycja KE określa też mianem instytucji kredytowych te firmy inwestycyjne "o znaczeniu systemowym", które realizują zadania podobne do banków (takie jak gwarantowanie emisji czy zawieranie transakcji na własny rachunek) i posiadają aktywa w wysokości powyżej 30 mld euro. Należące do tej grupy firmy będą w pełni podlegać takim samym zasadom nadzoru jak banki. Ich działalność podlegałaby także nadzorowi EBC.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE chce, żeby duże firmy inwestycyjne podlegały nadzorowi EBC

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA