Kawka, ploteczki, telefony - tak Polacy marnują czas w pracy

Zazwyczaj kiedy nie pracujemy, korzystamy z komputera w celach prywatnych. Często też robimy pozaregulaminowe przerwy na posiłek oraz rozmawiamy przez telefon - bynajmniej nie służbowo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kawka, ploteczki, telefony - tak Polacy marnują czas w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 lip 2013 13:20


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przy współpracy z portalem Interia.pl, większość ankietowanych (63%) nie uważa, że marnuje czas w pracy. Zaledwie 13% zdecydowanie przyznaje, że załatwia swoje osobiste sprawy w godzinach pracy, a 14% osób na pytanie, czy ma poczucie, że marnuje czas w pracy, odpowiedziało „raczej tak".

W jaki sposób ankietowani marnują czas w pracy?

Aż 69% osób korzysta z internetu w celach prywatnych. 49% robi sobie dodatkowe (pozaregulaminowe) przerwy na posiłek, kawę czy herbatę. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi znalazły się również prywatne rozmowy telefoniczne (38% badanych) oraz plotki (34%).

- Kategoria „inne" okazała się bardzo bogata i mocno zróżnicowana. Warto wspomnieć o takich powtarzających się odpowiedziach, jak: zajmowanie się sprawami nieleżącymi w zakresie moich obowiązków, gry, niepotrzebna praca administracyjna, czytanie książek czy gazet, załatwianie tzw. spraw na mieście - komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak.

Badanych, którzy przyznali się do marnowania czasu w pracy, zapytano, ile godzin pracy tygodniowo przeznaczają na sprawy prywatne. Odpowiedzi okazały się bardzo różne. Niemal 26% badanych odpowiedziało 4-5 godzin, kolejne 25% - 2-3 godziny.

- Niepokojące jest to, że całkiem duża grupa osób, bo aż 20% wszystkich ankietowanych marnujących czas w pracy, na sprawy osobiste przeznacza więcej niż 10 godzin tygodniowo. Przy 5-dniowym tygodniu pracy daje to co najmniej 2 godziny dziennie - dodaje specjalista z Sedlak & Sedlak.

Badanie „Czy marnujesz czas w pracy?" zostało przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak przy współpracy z portalem Interia.pl. Ankietowani wypełniali ankietę on-line w okresie 11 kwietnia - 10 czerwca 2013 roku. W badaniu wzięło udział 1 954 Polaków, z czego 61% stanowili mężczyźni, a 65% legitymowało się wykształceniem wyższym. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.