Kariera stoi w miejscu. Jak rozpoznać bariery i im przeciwdziałać?

Dążąc do osiągnięcia tych celów napotykamy jednak różnego rodzaju trudności. A jeśli mimo starań i nakładów wymarzony sukces nie nadchodzi dopada nas zwątpienie. Co sprawia, że nasza kariera stoi w miejscu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kariera stoi w miejscu. Jak rozpoznać bariery i im przeciwdziałać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 lis 2015 11:30


Czynniki, które mogą stanąć na drodze do osiągnięcia sukcesu możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Paradoksalnie najtrudniejsze są te, które rodzą się w naszej głowie i tak naprawdę są zależne tylko od nas. Potrafią skutecznie skupić uwagę i blokować działania. To m.in. utarte ścieżki, których kurczowo się trzymamy czy zbyt wysoko postawione poprzeczki lub wymagania. Im większą będziemy mieli świadomość swojej pozycji na rynku pracy i ograniczeń, tym łatwiej będzie nam z nimi walczyć.

Bierne podejście

Warto przeanalizować schematy, według których działamy na polu zawodowym. Może okazać się, że pragniemy awansu, jednak tak naprawdę niewiele robimy, aby go zdobyć. Z reguły na początku kariery zawodowej, czy po zdobyciu pracy w wymarzonej firmie zaczynamy myśleć o tym, gdzie chcemy być za kilka lat. Kiedy one mijają, a nasza sytuacja się nie zmienia, rodzą się frustracje.

Czytaj też: Pracodawcy i uczelnie pomogą młodym rozpocząć karierę w korporacjach

- Przeanalizuj swoją dotychczasową ścieżkę kariery i zidentyfikuj ścieżki, którymi podążasz. Porozmawiaj z szefem jakie kompetencje musisz uzupełnić, aby dostać awans. Może okazać się, że musisz uzupełnić swoją wiedzę, zbudować doświadczenie w nowych obszarach, zmienić nastawienie do niektórych spraw. To działania, które musisz podjąć – bez twojego wkładu, inicjatywy i zaangażowania rozwój nie będzie możliwy – podpowiada Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Obawa przed zmianą

To kolejna bariera wewnętrzna, bardzo często tak silna, że mimo ogromnej chęci zmiany i pójścia do przodu wstrzymuje nas przed podjęciem konkretnych działań. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez monsterpolska.pl, według której aż 60 proc. Polaków z powodu lęku przed zmianą jest w stanie poświęcić nawet rozwój własnej kariery.

W takiej sytuacji warto zacząć od zwykłego wypunktowania korzyści jakie może przynieść zmiana i minusów, jakie daje nam tkwienie w obecnym miejscu. Dopiero widząc przewagę plusów i słabość minusów będzie nam łatwiej zacząć myśleć o potencjalnej zmianie jak o czymś, co ma zmienić nasze życie zawodowe na lepsze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.