Kariera przez łóżko? Tak się sypia by odnieść sukces w pracy

Aby odnieść sukces zawodowy, trzeba czasami zrezygnować z wielu godzin snu – takiego zdania jest aż 57 proc. freelancerów, managerów, pracowników korporacji i przedsiębiorców. Zdecydowana większość z nich przesypia w tygodniu maksymalnie tylko sześć godzin na dobę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kariera przez łóżko? Tak się sypia by odnieść sukces w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca i zdrowie

10 sie 2015 7:44


- Jest to spowodowane zbyt dużą liczbą obowiązków na głowie, ale także różnymi zaburzeniami snu wywołanymi przez stres, problemy zdrowotne i niekomfortowe warunki spania – wynika z badania TNS Polska „Jak śpią Polacy”, przeprowadzonego na zlecenie jednego z producentów materacy.

W badaniu szczegółowo przebadano grupę managerów, pracowników korporacji, młodych przedsiębiorców oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Grupa ta powszechnie kojarzy się z pracoholikami, pochłoniętymi swoją pracą, nastawionymi na cele i sukces. A jak to jest w rzeczywistości?

Ważniejsza kariera niż sen

Aż 51 proc. ankietowanych wskazało, że ludzie z ich otoczenia zawodowego często zawalają noce i niedosypiają z powodu obowiązków służbowych, a 27 proc. wprost przyznało, że ważniejsza jest dla nich kariera, niż to, żeby się wyspać. Potwierdzają to dane na temat długości snu. Aż 49 proc. przeznacza na niego w trakcie tygodnia maksymalnie sześć godzin na dobę. Brakujące godziny są chętnie odbierane podczas weekendów. 82 proc. badanych pozwala sobie wtedy na dłuższy, ponad siedmiogodzinny sen.

Mimo iż większość przedsiębiorców i pracowników w badanej grupie (74 proc.) przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej, okazuje się, że prawie połowa z nich, rzadko lub bardzo rzadko jest zadowolona z jakości swojego snu.

W konsekwencji często czują się zmęczeni i niewyspani zaraz po przebudzeniu (44 proc.), a w ciągu dnia odczuwają znużenie i senność (55 proc.). Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, budzenie się w środku nocy i brak komfortu podczas snu. Ogólnie, do różnych problemów ze snem – częstych lub sporadycznych – przyznaje się 74 proc. badanych.

A jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń snu? Na pierwszym miejscu wskazywany był wysoki poziom stresu w pracy (57 proc.). Na drugim – problemy zdrowotne, a na trzecim niekomfortowe warunki spania – niewygodny materac lub łóżko. Niestety, jak pokazują kolejne dane zaburzenia snu przekładają się bezpośrednio na jakość i efektywność pracy. 58 proc. wskazało, że po źle przespanej nocy jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.