PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kariera jak na rollercoasterze czy krok po kroku? Który sposób lepszy?

  • Autor: JS
  • 30 sie 2017 15:59

Są pracownicy, których ścieżkę kariery można porównać do przejażdżki kolejką górską – zdarzają im się spektakularne sukcesy, ale i bolesne porażki. Są też tacy, których droga zawodowa przebiega znacznie spokojniej – konsekwentnie zmierzają w górę, krok za krokiem. Czy któryś z modeli kariery można uznać za najcenniejszy dla firmy? A może wręcz przeciwnie – lepiej zadbać o ich różnorodność w zespole?

Kariera jak na rollercoasterze czy krok po kroku? Który sposób lepszy?
Adobe Stock
REKLAMA

• Może wydawać się, że jednorodny zespół to świetny pomysł, ponieważ osobom o podobnym podejściu do pracy łatwiej będzie nawiązać pozytywne relacje i wzajemnie motywować się do rozwoju, a jednocześnie efektywnie pracować na sukces firmy.

• Okazuje się jednak, że w rzeczywistości znacznie bardziej przyczyni się do niego różnorodność ekipy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z karierą jak z życiem – zdarzają się wzloty i upadki – szczególnie widoczne jest to u pracowników, których ścieżkę zawodową można porównać do rollercoastera. Taka osoba zwykle posiada wyjątkowe kompetencje, ciekawe realizacje w portfolio i spore sukcesy osiągnięte często w dużych i znanych firmach. – Zaczyna działać z ogromnym entuzjazmem, czego efekty nie raz są spektakularne – inicjuje procesy optymalizujące pracę organizacji, jest motorem napędowym zmian i właśnie dlatego warto ją mieć w zespole. Podobnie jak kolejka górska, tak i ten typ pracownika wznosi się na wyżyny, aby po chwili opaść z impetem. Trzeba uważać,  aby nie pociągnął z sobą ważnego dla firmy kontraktu. Zaangażowanie takiej osoby szybko spada, przełożony powinien pracować z nią coachingową nad  rozwijaniem poczucia odpowiedzialności za swoje zadania, organizacja zaś, gdy dostrzega pierwsze zwiastuny potencjalnego „upadku” może zapobiegać mu poprzez zaproponowanie kolejnego zadania, które na nowo rozbudzi entuzjazm i motywację pracownika – komentuje Anna Olszewska-Konopa, trener biznesu z firmy szkoleniowo-doradczej Integra Consulting Poland.

Przeciwwagę dla czasem nieprzewidywalnego rollercoastera stanowi specjalista, który zawsze jest gotowy do profesjonalnej realizacji przypisanych mu zadań. Wie, co robić, kiedy nagle pojawia się złożony projekt z krótkim terminem realizacji, jest samodzielny i proaktywny, dba o jakość i odpowiednie tempo wykonywanej pracy. – Specjalista posiada spory zasób praktycznej wiedzy, jednak zagrożeniem dla osób o tym typie kariery jest poprzestanie na tym, co już znane i sprawdzone, czyli zawodowa stagnacja. W takiej sytuacji rolą przełożonego jest zachęcanie i inspirowanie pracownika do rozwoju oraz śledzenia nowinek z branży – mówi Anna Olszewska-Konopa z Integra Consulting Poland.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kariera jak na rollercoasterze czy krok po kroku? Który sposób lepszy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA