×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kara za macierzyństwo i premia za ojcostwo to niestety standard w Polsce

 • km
 • 10 mar 2023 13:45

Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy ma wesprzeć rodziców w równym podziale obowiązków wychowawczych. To istotne. Połowa przebadanych przez Pracuj.pl zgadza się, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”.

Kara za macierzyństwo i premia za ojcostwo to niestety standard w Polsce
19 proc. mężczyzn deklaruje, że zetknęło się z częstszym otrzymywaniem awansów czy podwyżek przez mężczyzn, którzy maają dzieci (fot. Kelli McClintock/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Nowelizująca polski kodeks pracy unijna dyrektywa work-life balance ma na celu między innymi niwelowanie nierówności kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
 • 8 na 10 badanych przez Pracuj.pl kobiet wróciło do aktywności zawodowej po urlopie związanym z wychowaniem dzieci.
 • 56 proc. badanych dostrzega, że kariery kobiet, które mają dzieci, są trudniejsze niż zawodowa droga mężczyzn w tej samej sytuacji.
 • O zmianach w prawie pracy będziemy dyskutować w trakcie debaty "Rynek pracy po nowemu" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który 24-26 kwietnia odbędzie się w Katowicach.

Nowelizująca polski kodeks pracy unijna dyrektywa work-life balance ma na celu między innymi ograniczanie nierówności kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Zwykle to na kobietach spoczywa bowiem obowiązek opieki nad dziećmi w pierwszym okresie ich życia, co prowadzi do przerywania karier i może skutkować trudniejszymi powrotami do zawodowej rzeczywistości.

Celem wprowadzanych obecnie przepisów, które w Polsce wejdą w życie najprawdopodobniej 7 kwietnia 2023 roku, ma być wsparcie rodziców w łączeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych i zachowanie balansu w ich podziale pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Powroty matek do aktywności zawodowej nie należą do łatwych

Badania potwierdzają, że spośród grupy badanych, która korzystała kiedyś lub korzysta obecnie z urlopu związanego z wychowaniem dziecka, istotnie częściej korzystają z tego świadczenia kobiety – to 91 proc. kobiet w porównaniu do 76 proc. mężczyzn. Wśród badanych przez Pracuj.pl, którzy skorzystali z tej formy urlopu, najczęściej decydowały się na to osoby w wieku 25-34 lata (88 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (88 proc.). 

źródło: Tata na (nowym) rodzicielskim, Pracuj.pl
źródło: Tata na (nowym) rodzicielskim, Pracuj.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kara za macierzyństwo i premia za ojcostwo to niestety standard w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • gość 2023-03-13 08:47:51

  I znowu dyskusja toczy się z pominięciem dzieci. Ważne jest to co chce kobieta lub to czego chce mężczyzna. Jakoś umyka wszystkim troska o to, co jest najlepsze dla dziecka a jemu nikt matki w początkowym okresie życia nie zastąpi. Ojciec zyskuje znaczenie później, dlatego wszelkie regulacje w tym zakresie powinny brać pod uwagę biologię i wiedzę medyczną a nie kierować się wyłącznie ekonomią i chciejstwem jednej ze stron. Jeśli mówimy o równouprawnieniu kobiet to pozwólmy im pracować tyle samo czasu co mężczyznom, natomiast powinny mieć ewidentny bonus za urodzenie dziecka. Być może składka emerytalna powinna być zdejmowana z wynagrodzenia pracującego mężczyzny w czasie kiedy kobieta zajmuje się jej i JEGO dzieckiem i w ten sposób wydłużać kobiecie okres składkowy. W końcu dla nas (pisze to mężczyzna) dziecko to też bonus, za który kobiecie należy się więcej niż kwiaty i okolicznościowy pierścionek.

 • Pogromca-iotow 2023-03-12 08:57:51

  @ROZBAWIONY, @REALIA Skoro kobiety mają tak super, to zmieńcie płeć i po sprawie. Przecież lewicowym wymysłem jest 56 płci, możecie sie od jutra zadeklarować jako kobiety i żyć jak pączki w maśle.

 • Rozbawiony 2023-03-10 18:57:51

  A więc 1/3 to używa mózgu co najwyżej okolicznościowo. Płeć która ma szereg grantów i premii jak dla upośledzonych umysłowo aby dostać się na studia na których już stanowią większość, stypendia wyłącznie dla kobiet, szybsze emerytury, emerytura tylko za to, że urodziła kilkoro dzieci, program mieszkanie za pomówienie... Tak można wyliczać i wyliczać. Co to za brednie, że kobiety mają obecnie jakieś przeszkody?

 • Realia 2023-03-10 15:09:43

  Co to za lewacki bełkot? Życiową rolą kobiety, jest urodzenie i odchowanie potomstwa. Reszta, to są dodatki mniej lub bardziej istotne. Gdy potomstwo jest odchowane, a kobieta nie ma pomysłu na życie, może sobie iść do pracy, aby nabijać komuś kabzę. O jakiej karze mówimy,skoro praca ,to tylko niewygodny konieczny dodatek do życia?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA