PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kapitał ludzki największa zaletą Polski Wschodniej

Inwestorzy coraz uważniej przyglądają się Polsce Wschodniej i coraz chętniej lokują na jej terenie swój kapitał. Zdaniem uczestników sesji „Klimat dla inwestora” ta tendencja nie tylko będzie się utrzymywać, ale również nabierać tempa. Polska Wschodnia ma bowiem potencjał, warunki i co najważniejsze – kapitał ludzki.

Kapitał ludzki największa zaletą Polski Wschodniej
Infrastruktura oferowana inwestorom jest obecnie standardem, ale to, czym rejony mogą się różnić, to zasoby ludzkie. fot. Shutterstock
REKLAMA

O atutach Polski Wschodniej w kontekście inwestycji – mówił Kiejstut Żagun, dyrektor i szef zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji KPMG.

- Kwestie podatkowe są regulowane na poziomie ogólnokrajowym, więc współzawodnictwo regionów w tym kontekście nie istnieje, jedynie podatek od nieruchomości może być zachętą. Dla tego regionu przywilejem jest to, że Polska Wschodnia jest regionem, gdzie są największe poziomy wsparcia w Unii Europejskiej, bo ta bazowa wartość to 50 proc. To znaczy, że pomoc udzielana przedsiębiorcom może wynieść nawet połowę zainwestowanych środków. W tym kontekście Polska Wschodnia jest atrakcyjna – mówił Żagun.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W jego opinii infrastruktura oferowana inwestorom jest obecnie standardem, ale to, czym rejony mogą się różnić, to zasoby ludzkie.

- To, jakimi zasobami dysponujemy, to tak naprawdę w dzisiejszych czasach kluczowa sprawa. Infrastrukturę można szybko wykonać, z pracownikami nie jest już tak łatwo. Tu, w najbliższych latach czy dekadach, mimo automatyzacji czy robotyzacji, kadra będzie kluczowym czynnikiem i będzie w sposób dominujący wpływać na atrakcyjność regionu. Polska Wschodnia ma ogromy potencjał, by przyciągać inwestycje – powiedział dyrektor KPGM.

Zalety inwestycyjne Polski Wschodniej - i Polski w ogóle – podkreślał Lukas Schifferle, radca handlowy z Ambasady Szwajcarii w Polsce.

- Gdy przyjechałem do Polski często słyszałem rozmowy o Polsce A i Polsce B. Teraz, po dwóch dniach w Białymstoku mogę śmiało powiedzieć, że jest tylko jedna Polska i wydaje mi się, że takie samo podeście było w Szwajcarii. Prowadzimy często inwestycje w Warszawie czy w Krakowie, ale nasze środki często płyną do Lublina czy do Rzeszowa.   Szwajcarskie firmy realizują w Polsce potężne inwestycje. Jesteśmy świadkami zmian klimatycznych, przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań, technologii, co wpływa na rozwój miast i regionów – mówił Schifferle.

W jego opinii siłą Polski Wschodniej jest jej szeroko rozumiany klimat.

- W Białymstoku są dwie firmy, które inwestują w IT i pracujący w nich ludzie mówią, że nigdy nie wyniosą się do Warszawy, bo cena mieszkania w Białymstoku do 4-5 tys. zł za mkw, a za kiepski mieszkanie w stolicy trzeba zapłacić 10 tys. zł za mkw. Jeśli ma się rodzinę, dzieci, to można znacznie lepiej i łatwiej zapewnić jej dobrobyt w Białymstoku niż w Warszawie. Miasta Polski Wschodniej to miasta przyjazne rodzinom, ich atutem jest przyroda. W mojej opinii należy skupiać się na tym, co świadczy o sile tych miast i te sfery rozwijać. I nie skupiać się tylko na budowaniu dużych przedsiębiorstw, ale tworzyć klastry skupiające małe i średnie firmy, np. w branży IT. Nie skupiając się już na Polsce Wschodniej, ale spoglądając na Polskę całościowo, to jest to ciekawy kraj, atrakcyjny kraj, żeby tu inwestować – powiedział Schifferle.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kapitał ludzki największa zaletą Polski Wschodniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA