×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już wkrótce co piąty polski pracownik nie będzie miał umowy o pracę

  • jk
  • 1 cze 2022 8:00

Statystyczny polski giger ma od 25 do 44 lat, mieszka w dużym mieście (powyżej 100 tys. mieszkańców) i specjalizuje się w zarządzaniu, konsultingu, informatyce lub finansach i rachunkowości. Dlaczego woli własną działalność od etatu?

Już wkrótce co piąty polski pracownik nie będzie miał umowy o pracę
Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Tylko co piąty giger przeszedł na jednoosobową działalność gospodarczą w wyniku propozycji firmy – wynika z danych Giglike i EY. Większość osób, które zdecydowały się na JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza), sama świadomie wybrała taki tryb pracy.
  • Co więcej, aż 63 proc. gigerów uważa, że współpraca w modelu B2B jest zdecydowanie korzystniejsza niż praca na etacie, a 73 proc. poleciłoby tę formę swoim znajomym.
  • Szacuje się, że w 2025 roku gigerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu. W Polsce trend ten rośnie nieco szybciej. U nas za trzy lata gigerem będzie już co piąty pracownik

Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania. Gigerami są więc z jednej strony osoby pracujące tymczasowo, z drugiej osoby posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy.

Gig ekonomia w liczbach

Statystyczny polski giger ma od 25 do 44 lat, mieszka w dużym mieście (powyżej 100 tys. mieszkańców) i specjalizuje się w zarządzaniu, konsultingu, informatyce lub finansach i rachunkowości.

Jeden na trzech gigerów miesięcznie prowadzi od 2 do 3 projektów dla różnych podmiotów – najczęściej firm w Polsce. Co istotne, taka współpraca może odbywać się hybrydowo lub zdalnie. Tylko co dziesiąty badany deklaruje, że świadczy usługi w biurze danej firmy, co pokazuje, jak istotna jest swoboda działania z dowolnego miejsca.

Szacuje się, że w 2025 roku gigerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu. W Polsce, która w światowych indeksach traktowana jest jako rynek wysoko rozwinięty, trend ten rośnie nieco szybciej. U nas za trzy lata gigerem będzie już co piąty pracownik. Z kolei już w przyszłym roku wartość globalnego rynku gig ekonomii może wynieść nawet 455 mld dol. Wszystko to przy założeniu corocznego tempa wzrostu na poziomie 17,4 proc.

Samozatrudnienie zamiast etatu

Mimo że praca na etacie zwykle kojarzona jest ze stabilnością finansową, zwłaszcza w kontekście systemu emerytalnego, tryb życia gigera przyciąga coraz więcej osób także nad Wisłą. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Już wkrótce co piąty polski pracownik nie będzie miał umowy o pracę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • osiol co dekade stracil na b2b 2022-06-04 00:31:00

    Artykul napisany dla programistow 30k. Tyle, ze na b2b zatrudnia sie szeregowych prqcowbikow biurowych. Bylem takim gigerem od 2010 do 2019. Swietna forma zatrudnienia. Ciagla obawa ze cos zwalisz w rozliczaniu z fiskusem. Ksiegowa? Sorry, nie przy takich zarobkach! I do tego przy 10k brutto (8k netto) na fakturze wielkie fochy od pracodawcy, ze ile to sie chce zarabiac. A tu leasing, paliwo (3-5kkm miesiecznie), wlasne narzedzia pracy i oplata za wynajem przestrzeni biurowej, bo przeciez trzeba byc w biurze u pracodawcy, nie przepraszam, klienta. Okazalo sie, ze placenie 7k brutto na umowie o prace z autem sluzbowym i narzedziami pracy wydaje im sie znacznie mniejszym kosztem. Serio wezcie sie palnijcie w dekiel. Najgorsze czasy mojego zycia gdy pracowalem na utrzymanie auta i pozyczalem caly czas do pierwszego. I w d4 mam pis i po bo to jedna banda. Rakiem to sa wlasnie takie oderwane od rzeczywistosci HR-y ktorym sie wydaje, ze oferujac b2b oferuja jakakolwiek jakosc. Nic nie oferuja. Problemem sa niskie place i na sile szukanie "benefitow". Na cholere mi owocowe czwartki jak nie stac mnie na zakup jedzenia dla rodziny? Debile...

  • Inżynier Przedsiębiorca 2022-06-01 15:39:35

    Trochę ten portal zaczyna mi przypominać minione czasem rodem z PO i ryk za minionymi czasami...Ludzie obudźcie się jedynie garstka może 2% to Ludzie którzy w imię zdecydowanie wyższych zarobków, są w stanie porzucić jakąkolwiek pomoc socjalną, kwestie Emerytury i inne przywileje jakie daje etat. Mając nie więcej niż 30latek i końskie zdrowie.... Nie wiem jak można być tak bardzo oderwany od rzeczywistości, te czasy już nie wrócą "Ryzykantów" co w imię zdobycznego kapitalizmu i zakładanych na prędce działalności zdobywali rynek tracąc po drodze swoje rodziny, relacje, a również i zdrowie. Sam do nich należałem od 2009-2020 do tego chorego trendu,ale w porę się wycofałem i przeszedłem na etat z przedsiębiorcy na inżyniera i teraz już tylko dorywczo robię działalność spawalniczą. Nie podpowiadajcie głupot młodym, tyle dobrze,że Oni są już nieco uświadomieni przez rodzinki😉

    • Sbs 2022-06-03 12:56:27

      Masz na to wyniki badań ilościowych i jakościowych czy tylko sprawdzony system weryfikacji prawdy pt. "chłopski rozum"?

  • Anna 2022-06-01 13:56:08

    Raczej to drugie. Od lat tak jest, że ludziom po studiach nie daje się etatu. Jest już całe pokolenie "śmieciówek". I nie, nie dlatego, że chcieli. Jedynie promil to chcący tego informatycy i posłowie. Ludzie na innych stanowiskach, szczególnie po pandemii, wcale takich umów nie chcą. Są do tego zmuszani i tyle w temacie. Państwo przez to, że proceder od lat toleruje zbankrutuje bo ani ZUS ani służba zdrowia tego nie wytrzyma.

  • przemorski 2022-06-01 13:03:26

    Debilny tekst debilnego autora na zlecenie. Jak tam redaktorzy o ci się pracuje na dzieło od liczby znaków. Fajnie być "gugerm" ? Chata wuja Toma..

  • nanader 2022-06-01 13:00:45

    Na pierwszy rzut oka, gigowanie to praca dla wiecznych singli, co jeszcze nie mają obaw o własne zdrowie i przyzwyczaili się do bardzo łaskawego rynku pracy. Zakup mieszkania z kredytem hipotecznym też pewnie przysparza wielu problemów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA