PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Już na dniach decyzja o odmrożeniu branży targowej

  • Autor: PAP/JP
  • 26 maj 2021 17:45

Nie widzę dzisiaj najmniejszego powodu, żeby np. nie odmrażać branży targowej. Bardzo ważne, by ta decyzja zapadła dosłownie w najbliższych dniach – powiedział w środę w Pile (woj. wielkopolskie) wicepremier Jarosław Gowin.

Już na dniach decyzja o odmrożeniu branży targowej
W środę Polska Izba Przemysłu Targowego wystąpiła do premiera z apelem o wskazanie etapów i harmonogramu odmrażania branży targowej (fot. mat. prasowe)
REKLAMA
  • Pytany przez dziennikarzy o kolejne luzowanie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że według niego wszystkie branże powinny wrócić do "możliwie normalnego funkcjonowania".
  • "Oczywiście jeszcze ciągle z zachowaniem pewnych rygorów sanitarnych" - dodał.
  • "Nie widzę dzisiaj najmniejszego powodu, żeby np. nie odmrażać branży targowej. To jest bardzo ważne, żeby ta decyzja zapadła dosłownie w najbliższych dniach, dlatego, że organizacja targów, organizacja tego typu eventów wymaga wielomiesięcznych przygotowań" - powiedział Gowin.

Wicepremier wyjaśnił, że jako minister odpowiedzialny za gospodarkę opowiada się za "zdecydowanym, szybkim, całkowitym odmrożeniem polskiej gospodarki".

"Poradziliśmy sobie z trzecią falą pandemii. Natomiast to czy czeka nas czwarta zależy nie od wprowadzania i utrzymywania obostrzeń w firmach, zakładach pracy, w przestrzeni publicznej, to zależy po prostu od nas. Zależy od tego, jak wielu Polaków zdecyduje się zaszczepić" - zaznaczył.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W środę Polska Izba Przemysłu Targowego wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wskazanie, choćby w przybliżeniu, etapów i harmonogramu odmrażania branży targowej.

"Zważywszy na fakt, iż przygotowanie imprezy targowej trwa minimum 2-3 miesiące, uwolnienie targów +z dnia na dzień+ byłoby dla branży targowej katastrofą. Natomiast informacja o orientacyjnym terminie odmrożenia targów ze stosownym wyprzedzeniem będzie dla nas i naszych klientów bezcenna" - napisali w apelu przedstawiciele branży.

Izba skierowała też apel do prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju o uruchomienie Tarczy PFR 3.0. dla branż najdłużej pozostających w zastoju, m.in. targowo-kongresowej, eventowej czy koncertowej. "Dzięki takiemu wsparciu firmy targowe nie tylko dotrwałyby do momentu odmrożenia, ale mogłyby odbudować swoje nadwątlone przez lockdown zasoby, aby móc wystartować z profesjonalnymi imprezami targowymi, jak tylko stanie się to możliwe" - zaznaczono w piśmie.

PIPT wskazała, że Tarcza 3.0. dotyczyłaby okresu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., a w warunkach koniecznych do pozyskania wsparcia uwzględniałaby spadek przychodów z działalności podstawowej w wysokości co najmniej 50 proc. w okresie trzech wskazanych miesięcy 2021 roku w porównaniu do tych samych miesięcy roku 2019.

Według danych Izby w ub. roku przychody ponad 90 proc. firm branży targowej zmniejszyły się o ponad 70 proc. w stosunku do roku 2019. PIPT wskazała, że niemal 40 proc. podmiotów z sektora targowego odnotowało spadki przychodów na poziomie przekraczającym 90 proc, a dotychczasowa strata całej branży szacowana jest już na ponad 2 mld zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już na dniach decyzja o odmrożeniu branży targowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA