Już 1319 firm postawiło na elastyczny czas pracy

Tylko do 15 stycznia br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1319 pracodawców. Największą popularnością takie rozwiązanie cieszy się w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Już 1319 firm postawiło na elastyczny czas pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 lut 2015 10:14


Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, spośród 1319 firm, które wprowadziło już elastyczny czas pracy, większość to duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (481). Nieco mniej było średnich firm, zatrudniających do 49 pracowników (366), oraz tych najmniejszych, zatrudniających max. 9 osób (241).

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch nowych rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.

Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Czytaj też: W Szwecji eksperymentują z 6-godzinnym dniem pracy

Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (38 proc.), handlem i naprawami (16 proc.) oraz budownictwem (ponad 10 proc.).

 


Najwięcej firm wprowadziło nowe przepisy w Katowicach (213), Poznaniu (210) i Wrocławiu (116).

 

 

Na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. A jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.