Java, C++ i szybko doganiający je Phyton to najbardziej popularne języki programowania na świecie. To wniosek z najnowszych badań organizacji Tiobe i Coding Dojo. Jednak sama umiejętność programowania może okazać się już niewystarczająca dla informatyków.

- Równie ważne stają się miękkie umiejętności programistów w obszarze komunikowania się i współpracy.
- Z racji szybkości rozwoju technologii informatycznych również gotowość do nauki nowych technologii jest i będzie w cenie.
- Wymagania wobec programistów co do miękkich umiejętności rosną szczególnie w tych firmach, które chcą tworzyć swoje oprogramowania z wykorzystaniem podejścia DevOps.
Najnowsze wskazania indeksów Tiobo i Coding Dojo zgodnie pokazują szybki wzrost popularności Pythona. Wynika to z bardzo dużego zapotrzebowania na rozwiązania w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy analizy danych, gdzie język ten świetnie się sprawdza.
W rankingu Tiobe Python awansował na trzecią pozycję - najwyższą w historii tego rankingu. Z kolei w zestawieniu Coding Dojo, które bierze pod uwagę języki programowania używane przez developerów w największych startup’ach technologicznych w USA, Python zajmuje pierwsze miejsce.
- W Polsce wzrost znaczenia Pythona nie jest jeszcze aż tak widoczny jak za granicą, ale to szybko się zmienia - komentuje Sabina Staszczyk, people operations manager w Grape Up. - Oprócz rosnącego zainteresowania ze strony naszych klientów kompetencjami Python, obserwujemy nadal duże zapotrzebowanie na Java i Java Script. Generalnie nasi klienci preferują, żeby ich projekty wspierali inżynierowie znający różne technologie.
Czytaj też: Nie bójcie się pokolenia Z
Inne języki w pierwszej dziesiątce Indeksu Tiobe to także Visual Basic .NET, PHP, Objective-C oraz SQL. Z kolei w rankingu Coding Dojo w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków programowania pojawiają się również Ruby, Go, Kotlin i Swift.
Coraz ważniejsze umiejętności miękkie
Jak zauważa przedstawicielka Grape Up, oprócz biegłości w programowaniu, najlepiej w kilku różnych językach, bardzo ważne stały się także miękkie umiejętności programistów. Wynika to głównie z coraz większej popularności metodyk zwinnych i podejścia DevOps w produkcji oprogramowania.


KOMENTARZE (0)