×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Języki obce. Bez nich trudno o pracę i dobrą pensję

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 25 sty 2021 16:02

Ogłoszenia o pracę umieszczane na największych w Polsce portalach rekrutacyjnych nie pozostawiają wątpliwości. Już na pierwszy rzut oka widać, że wymóg dotyczący znajomości języka obcego na różnych poziomach zaawansowania jest bardzo częstym ich elementem. Dlaczego więc niewielu z nas uczy się języków obcych?

Języki obce. Bez nich trudno o pracę i dobrą pensję
Nasza systematyczność w nauce pozostawia wiele do życzenia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Aż 48,5 proc. Polaków twierdzi, że znajomość więcej niż jednego języka obcego ma wpływ na wysokość zarobków. Mimo to aż 66,5 proc. z nas nie uczy się ich w żaden sposób.
  • Badanie zostało przeprowadzone pod koniec listopada 2020 przez SW Research na zlecenie ESKK.
  • Zrealizowano je na reprezentatywnej grupie ponad tysiąca Polaków, którzy są w różny sposób aktywni zawodowo (mają stałe zatrudnienie, pracują dorywczo czy prowadzą działalności gospodarcze).

Co pokazały wyniki? Okazuje się, że pomimo ponad 16 lat, które mijają od wejścia naszego kraju w struktury Unii Europejskiej oraz znacznego otwarcia się polskiego biznesu na rynki zagraniczne, z naszą znajomością języków obcych wcale nie jest najlepiej. Wygląda na to, że tych, którzy znają język obcy w stopniu zaawansowanym (15,9 proc.) oraz tych, którzy nie znają go w ogóle (14,7 proc.) jest niemal tyle samo. Cała reszta przebadanej grupy reprezentatywnej to osoby, które znają język obcy na poziomie podstawowym (38,5 proc.) oraz średniozaawansowanym, czyli takim, który umożliwia komunikację (36,3 proc.).

Grafika: ESKK
Grafika: ESKK

Nie jest to zatrważający wynik, choć warto także zauważyć, że, opierając się na przeprowadzonym badaniu, nie mamy na rynku wielu specjalistów językowych. Osób z zaawansowaną znajomością języka obcego jest w Polsce jak na lekarstwo – to nawet nie jedna piąta całej populacji. Jak wypadamy na tle innych państw? Dane Eurosatu za 2016 rok pokazują, że mamy silną konkurencję: przykładowo Norwegowie znają biegle język obcy aż w 46,2 proc., Austriacy w 35,8 proc., a Duńczycy w 41,1 proc.. Nieco gorzej jest z biegłą znajomością języków u Włochów (10,8 proc.), Czechów (11,8 proc.) czy Anglików (22 proc.).

Nasza systematyczność w nauce również pozostawia wiele do życzenia: niespełna 25 proc. przebadanych przez SW Research uczy się języka obcego krócej niż 2 lata, 23,5 proc. zamyka okres szlifowania umiejętności w przedziale od 3 do 5 lat, niemal 27 proc. ankietowanych doskonali swój język już powyżej 5 lat. Aż jedna czwarta z nas zakończyła z kolei swoją językową edukację wraz z końcem szkoły.

Pracownicy a potrzeba języka obcego

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Języki obce. Bez nich trudno o pracę i dobrą pensję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA