PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jeszcze nigdy nie było takich kadrowych zmian w spółkach Skarbu Państwa

  • Autor: GP
  • 23 cze 2017 10:40

Rok 2016 był rekordowym okresem w historii zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa (SP).

Jeszcze nigdy nie było takich kadrowych zmian w spółkach Skarbu Państwa
Minister Henryk Kowalczyk w 2016 roku, kiedy symbolicznie zdejmował tabliczkę z budynku Ministerstwa Skarbu Państwa (SP) przy ul. Żurawiej w Warszawie. (fot. P.Tkacz/KPRM/wikimedia.org/domena publiczna)
REKLAMA

• W roku 2016 nastąpiła największa rotacja osób na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa (SP).

• Jednym z powodów takiego stanu rzeczy było zlikwidowanie Ministerstwa SP, które przestało istnieć we wrześniu ubiegłego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Sytuacja od wyborów parlamentarnych w 2015 roku w spółkach Skarbu Państwa (SP) dawno nie widziała takiej rotacji personelu kierowniczego. Jak zauważa na swoich stronach piątkowy (23 czerwca) serwis internetowy "Rzeczpospolitej", w tym miesiącu doszło do bardzo intensywnej wymiany osób na stanowiskach w podmiotach kontrolowanych przez państwo.

- W czwartek zmienił się kandydat na szefa Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) - podkreśla "Rzeczpospolita". Po czym akcentuje, że  rada nadzorcza wspomnianego banku na początku czerwca zakończyła prezesurę Stanisława Kluzy i ogłosiła, że nowym szefem banku będzie Emil Ślązak.

W szerszym ujęciu natomiast zaznacza się, że prezesi spółek SP jeszcze nigdy nie byli w III RP tak często zmieniani. Dla przykładu w okresie rządów PO-PSL najwięcej zmieniono osób w spółkach w roku 2008 - 75,8 (wartość reprezentuje odsetek prezesów spółek z udziałem SP odwołanych w ciągu roku, suma jest tzw. sumą kroczącą z 12 miesięcy).

Czytaj też: Emil Ślązak p.o. prezesa BOŚ Banku

Gdy w drugiej kadencji PO-PSL wartość ta wyniosła maksymalnie 37,1 (2013).

W roku 2016, czyli od realnego początku władzy koalicji Zjednoczonej Prawicy, wartość podawanego współczynnika sięgnęła 111,3, co znaczy, że w miesiącach od stycznia do grudnia praktycznie wszystkie spółki odczuły karuzelę stanowisk.

W większości lat ubiegłych wskaźnik ten nie przekraczał poziomu 60. Był niski np. w latach 2001 (rządy AWS) kiedy wynosił 33,3.

Zlikwidowane ministerstwo

Należy pamiętać, że część powodów takiego stanu rzeczy można przypisać likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, którego dokonał rząd PiS w 2016 roku. Ostatnim ministrem piastującym to stanowisko był Dawid Jackiewicz. Kierował on zlikwidowanym ministerstwem do 15 września 2016, kiedy oddał jego likwidację pod zarząd Henryka Kowalczyka z Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jeszcze nigdy nie było takich kadrowych zmian w spółkach Skarbu Państwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA