×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jeszcze nigdy nie było tak łatwo zostać w Polsce żołnierzem

Podczas posiedzenia Podkomisji Stałej do spraw Struktury Sił Zbrojnych RP, które odbyło się 17 listopada 2021 r., obok informacji dotyczącej stanu liczebności Sił Zbrojnych RP w świetle obecnych wyzwań, z uwzględnieniem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, mówiono również o wdrażaniu programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

Jeszcze nigdy nie było tak łatwo zostać w Polsce żołnierzem
Wojsko coraz szerzej otwiera drzwi przed chętnymi do służby ojczyźnie (fot. DGRSZ)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Potwierdzono, że program ten to najlepszy sposób na powiększanie liczby żołnierzy zawodowych naszego wojska. 
  • Wojsko coraz szerzej otwiera drzwi przed chętnymi do służby ojczyźnie, szukającymi stabilnej pracy, szans rozwoju zawodowego i wyjątkowych możliwości sprawdzenia się.
  • Poziom powołań w ostatnich trzech kwartałach tego roku był wyższy niż w całym poprzednim, 2020 roku. MON planuje, że w 2022 r. służbę przygotowawczą przejdzie 48 tys. osób, a 35 tys. ochotników będzie mogło rozpocząć służbę w WOT.

W związku z planami rozwoju sił zbrojnych to wciąż mało. Stąd programy i ułatwienia w naborze mające zachęcać do wstąpienia do zawodowej służby wojskowej i WOT. Nabór do zawodowej służby wojskowej oraz służby przygotowawczej nigdy jeszcze nie był tak łatwy. MON zakłada, że zwiększy to zdecydowanie liczę ochotników do służby wojskowej.

Dyrektor programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej gen. bryg. Artur Dębczaka i dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał broni Wiesław Kukuła twierdzą, że zmiany wprowadzane w systemie rekrutacji kandydatów na żołnierzy zawodowych, a także żołnierzy terytorialnej służby wojskowej dają coraz lepsze rezultaty.

Jak ujawnił Gabriel Brańka, dyrektor Departamentu Kadr MON, mijający rok, jeśli chodzi o nabór, był jednak trudny ze względu na pandemię. Aby to zmienić, uproszczono oraz wprowadzono zmiany w procesie naboru do zawodowej służby wojskowej i służby kandydackiej. 

Uproszczone procedury naboru

Umożliwiono dowódcom prowadzenie naboru na wszystkie wakujące stanowiska w jednostce. O 140 dni skrócono proces rekrutacji. Obecnie ochotnicy nie zawsze będą musieli stawać przed komisją lekarską. Teraz decydująca będzie kategoria, jaką otrzymali podczas kwalifikacji wojskowej.

Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym służba przygotowawcza, trwały średnio 190 dni. Kandydaci narzekali na zbyt długi czas, jaki dzielił kandydata od złożenia wniosku do ukończenia szkolenia oraz złożenia przysięgi wojskowej. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jeszcze nigdy nie było tak łatwo zostać w Polsce żołnierzem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jerzy 2021-11-23 08:34:13

    No tak ja bym zrezygnował nie tylko z psychologów ale i z lekarzy po co oni mają mieszać deklaracja że jest się zdrowym wystarczy by dać broń do ręki. TROCHĘ Wiary !!!!!!. Quo Vadis Polsko

  • Dawid 2021-11-22 17:02:47

    Zmieńcie psychologów w poradniach psychologicznych, bo robią co chcą. Wojskowa Poradnia w Bydgoszczy np

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA