PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jest problem. Młodzi księgowi są kompletnie nieprzygotowani do pracy

  • Autor: AT
  • 16 cze 2022 0:01

Większość młodych księgowych nie nadąża za nowymi wyzwaniami w obszarze, którym się zajmuje, a ścieżka kształcenia przyszłych pracowników związanych z szeroko pojętą księgowością nie przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju – wynika z raportu "Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz?", przeprowadzonego przez Symfonię oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – Oddziału Okręgowego w Warszawie.

Jest problem. Młodzi księgowi są kompletnie nieprzygotowani do pracy
Młodzi księgowi nie nadążają za wyzwaniami w księgowości (fot. freepik/pressfoto)
REKLAMA
  • Najsłabszym przygotowaniem młodzi ludzie wykazują się w zakresie wiedzy o finansach i księgowości, wiedzy z zakresu prawa, ogólnej wiedzy o biznesie, a także matematyki.
  • Nie najlepiej jest również w zakresie tematu automatyzacji pracy, m.in. znajomości programów komputerowych do częściowego lub całkowitego zastąpienia niektórych czynności dotychczas wykonywanych przez człowieka.
  • - Liczne zmiany w przepisach wymagają od księgowych elastyczności, otwartości i stałej aktualizacji swojej wiedzy. Rozwój wpisany jest w zawód księgowego - tłumaczy Jerzy Koniecki, prezes Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Jak wynika z raportu "Doradca i analityk czy może jednak rachmistrz?", przeprowadzonego przez Symfonię oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – Oddziału Okręgowego w Warszawie (SKwP), większości badanym (54,84 proc.) zajmującym się rekrutacją w firmach zdarza się zatrudniać ludzi młodych, będących tuż po szkole. Ich przygotowanie do zawodu na 6-stopniowej skali ocenione zostało bardzo słabo, na niecałą trójkę (2,95).

Słabe przygotowanie do zawodu księgowego

Według badanych większość młodych księgowych nie nadąża za nowymi wyzwaniami w tym obszarze. Dane zebrane w badaniu Symfonii i SKwP pokazują wprost, że ścieżka kształcenia przyszłych pracowników związanych z szeroko pojętą księgowością nie przystaje do wymagań rynku i przewidywań jego rozwoju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

[ZOBACZ CAŁY RAPORT W DZIALE MULTIMEDIA]

- Aż 70 proc. pracodawców nisko ocenia przygotowanie młodych absolwentów w zakresie cyfryzacji podatków, a 75 proc. twierdzi, że absolwenci szkół średnich nie są w żadnym stopniu gotowi do pełnienia ról zawodowych związanych z doradztwem i konsultingiem, brak im umiejętności formułowania wniosków i przygotowywania ekspertyz na podstawie zebranych danych - pokazuje raport.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jest problem. Młodzi księgowi są kompletnie nieprzygotowani do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Stanisław 2022-06-17 00:05:28

    Jakość klasy menadżerskiej w tym kraju sięga dna. Nawet księgowego od programisty nie potrafią odróżnić.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA