×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest jeszcze gorzej niż rok temu. Smutna prawda o kobietach w biznesie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 14 lut 2022 16:33

Jak wynika z najnowszych danych KRS, do kobiet należy obecnie 32,5 proc. firm w Polsce. To o 3 proc. mniej niż rok temu.

Jest jeszcze gorzej niż rok temu. Smutna prawda o kobietach w biznesie
Najniższy odsetek firm prowadzonych przez kobiety jest w województwie podlaskim (fot. Adam Winger/Unsplash)
REKLAMA
  • Odsetek polskich firm prowadzonych przez kobiety wynosi 32,5 proc. - wynika z analizy danych z KRS przeprowadzonej przez globalną wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet. To o 3 proc. mniej niż rok wcześniej.
  • Większość tych działalności to małe firmy, zatrudniające do 9 osób.
  • Najbardziej aktywne biznesowo są mieszkanki woj. zachodniopomorskiego. Najmniej woj. podlaskiego.

Ostatnie miesiące nie były dla kobiet zbyt łaskawe. Pandemia nie ułatwiała funkcjonowania w biznesowym świecie, do tego najmocniej uderzyła w branże, które są charakterystycznymi dla kobiet.

Z raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że co 5. polska przedsiębiorczyni w związku z pandemią musiała zmienić profil swojej działalności, a niemal jedna trzecia w ciągu ostatniego roku miała problemy z prowadzeniem działalności.

Co więcej, 40 proc. polskich przedsiębiorczyń ma problem z wyceną swoich produktów i usług. Zdaniem 80 proc. badanych kobiety zaniżają swoje oczekiwania finansowe, a trzy czwarte z tej liczby uważa, że przyczyną jest brak pewności siebie. Z kolei wśród kobiet, które nie prowadzą działalności, ale chciałyby to robić, właśnie brak pewności siebie powstrzymuje ponad 16 proc. przed założeniem firmy.

- Ta niepewność może po części wynikać z tzw. nieświadomych uprzedzeń (ang. unconscious bias), czyli podświadomych nastawień i stereotypów, które sprawiają, że myśli, decyzje i zachowania, które mogą wydawać się obiektywne, wcale takie nie są - komentuje Olga Kozierowska, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.

Dodaje też, że jednym z takich uprzedzeń może być wciąż mocno obecne w naszej kulturze przekonanie, że kobiety nie są przedsiębiorcze i nie radzą sobie w biznesie, że ich naturalnym środowiskiem są dom i rodzina, i to na nich powinny się w życiu skupić.

- Nieświadome uprzedzenia, nie tylko zresztą te dotyczące płci, są w społeczeństwach tak silne, że przejmuje je nawet sztuczna inteligencja, wyłapując pewne niuanse i wzorce zachowań w wypowiedziach, na podstawie których uczy się ludzkich zachowań - Olga Kozierowska.

Najwięcej firm prowadzonych przez kobiety

Jak podają autorzy analizy, w woj. zachodniopomorskim odsetek firm będących w 100 proc. własnością kobiet jest najwyższy w Polsce i w styczniu 2022 r. wyniósł 35 proc. - o 4 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest jeszcze gorzej niż rok temu. Smutna prawda o kobietach w biznesie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA