PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jest jeden warunek, by nie bać się o pracę. Kto nie będzie tego umiał, wypada z gry

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 21 cze 2021 20:00

Kompetencje związane z pracą ludzi, maszyn i algorytmów będą coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Jak wskazuje raport „2021 Deloitte Global Human Capital Trends”, jednym
z pięciu głównych trendów jest tworzenie „superzespołów”, czyli ścisła współpraca ludzi i technologii, by osiągać jak najlepsze wyniki.

Jest jeden warunek, by nie bać się o pracę. Kto nie będzie tego umiał, wypada z gry
Współpraca robotów z ludźmi to scenariusz przyszłości. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Kompetencje związane z pracą ludzi, maszyn i algorytmów będą coraz bardziej pożądane na rynku pracy.
  • Według raportu „Future of jobs report 2020” do 2025 roku powstanie aż 97 mln miejsc pracy wymagających właśnie takich umiejętności. To sygnał, że warto rozwijać się w tym kierunku, by być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. 
  • Raport wskazuje również, że 66 proc. pracodawców spodziewa się zwrotu z inwestycji w działania pomagające pracownikom w przekwalifikowaniu się lub podniesieniu kwalifikacji w przeciągu roku.

Automatyzacja procesów obecna jest w niemal każdej firmie. Nikogo więc nie dziwi, że firmy chętnie wykorzystują narzędzia, które ułatwiają i przyśpieszają na przykład procesy rekrutacji i usprawniają funkcjonowanie całej organizacji. Wciąż jednak niewiele przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie robotów, które jeszcze skuteczniej mogą optymalizować działanie firmy.

Robot i HR razem 

Okazuje się, że robotyzacja czy automatyzacja procesów może wesprzeć pracowników działów HR. Wiele czynności wykonywanych przez nich to działania powtarzalne i wiążące się z przetwarzaniem danych, raportowaniem, wysyłaniem maili czy uzupełnianiem dokumentów. Wszystkie takie zadania może natomiast przejąć robot. Praca ze zwolnieniami lekarskimi i ich ewidencjonowaniem może zostać wsparta robotem, który wprowadzi również dane do PFRON, wygeneruje i roześle „paski płacowe”, czy przygotuje zaświadczenia o zarobkach. Pomoże również w rozliczaniu delegacji pracowników i ich czasu pracy oraz wesprze w procesie ewidencji urlopów. Co więcej, wyśle raport o wszystkim co zrobił, więc zakres wykonania obowiązków jest pod stałą kontrolą.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejnym przykładem jest obsługa Płatnika: robot potrafi codziennie pobierać aktualizacje, wysyłać zestawy dokumentów, klonować dokumenty rozliczeniowe, generować pliki i wysyłać je do ZUS-u. Dzięki niemu pracownicy biura będą mieli przygotowane wszystkie materiały potrzebne do bieżącej pracy oraz będą mogli zająć się innymi obowiązkami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest jeden warunek, by nie bać się o pracę. Kto nie będzie tego umiał, wypada z gry

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA