×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jerzy Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm

  • Autor: PAP/JS
  • 11 gru 2017 15:35

Małe i średnie firmy mają priorytetowe znaczenie w polityce rządu - mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji na temat finansowania MŚP z funduszy unijnych.

Jerzy Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Preferencyjne finansowanie przeznaczone jest dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych rozpoczynających działalność, mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, małych i średnich firm, a także dla dużych.

• Środki mogą trafiać na tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw, działalność badawczo-innowacyjną, zakup środków transportu, finansowanie kontraktów.

Konferencję zorganizowało Ministerstwo Rozwoju i Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, obchodzący właśnie 10-lecie.

W inaugurującym konferencję wystąpieniu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że Polska jest wzorem kraju, który rozwija sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To jest ważne, mówił, bo MŚP bywają buforem w sytuacjach, gdy gospodarka jakiegoś kraju popada w kłopoty.

W Polsce, dodał, zakładanych jest coraz więcej małych i średnich firm, w tym zakładają je także, jako polskie firmy, obcokrajowcy. "To jest bardzo pozytywny trend" - podkreślał Kwieciński.

Znaczącą rolę w rozwoju MŚP odgrywają instrumenty finansowe Unii Europejskiej, z których małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają coraz lepiej. Olbrzymią rolę w tym wsparciu MŚP odgrywa natomiast Krajowy Punkt Kontaktowy - zaznaczył.

W nowej perspektywie finansowej UE, mówił Kwieciński, będzie jeszcze więcej instrumentów finansowych, wykorzystujących środki unijne. Jednym z nich będą np. regionalne fundusze rozwoju.

Wiceminister rozwoju przyznał zarazem, że mimo sukcesów nie należy być do końca zadowolonym, bo brakuje np. instrumentów finansowych, które będą finansowały ryzyko.

Z materiałów konferencyjnych wynika, że wsparcie przedsiębiorców w ramach programów ramowych UE polega np. na udostępnianiu przez instytucje finansowe preferencyjnej ofert finansowania dłużnego (kredyty, pożyczki, leasing, poręczenia), a także ofert finansowania udziałowego.

Preferencyjne finansowanie przeznaczone jest dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych rozpoczynających działalność, mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, małych i średnich firm, a także dla dużych.

Środki mogą trafiać na tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw, działalność badawczo-innowacyjną, zakup środków transportu, finansowanie kontraktów.

Informację na temat preferencyjnych źródeł finansowania zapewnia Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej, działający przy Związku Banków Polskich.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jerzy Kwieciński: Priorytetowe znaczenie małych i średnich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA