Jerzy Jóźkowiak: Największe wyzwanie dla Poczty Polskiej to nowy system płac

Wejście Poczty Polskiej na Giełdę Papierów Wartościowych i nowy system płac to najważniejsze wyzwania, o jakich mówi PAP prezes narodowego operatora Jerzy Jóźkowiak. Zaznacza, że Bank Pocztowy powinien pozostać własnością grupy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jerzy Jóźkowiak: Największe wyzwanie dla Poczty Polskiej to nowy system płac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sie 2014 16:08


Jakie inwestycje planuje spółka w najbliższych latach?

- W związku z przegranym przetargiem na obsługę sądów i prokuratur musieliśmy zmodyfikować nasz plan rzeczowo-finansowy. Rozpoczęliśmy program "Wyzwania wzrostu", który potrwa do końca grudnia. Tniemy koszty i staramy się jak najefektywniej zarządzać dostępnymi zasobami.

Nasz plan inwestycyjny jest wprost związany ze strategią spółki, która zakłada rozwój na najbardziej perspektywicznych rynkach, czyli paczkach, logistyce, usługach bankowo-ubezpieczeniowych oraz korespondencji cyfrowej.

W latach 2014 - 2018 na inwestycje, także kapitałowe, zamierzamy przeznaczyć ponad 1,3 mld zł. W 2013 r. tylko na przedsięwzięcia w kapitał ludzki trafiło 217 mln zł.

Zmieniamy wygląd naszych placówek. Ponad 130 z nich to nowoczesne centra pocztowo-finansowe, w których klienci mogą korzystać z pełnej oferty grupy. Otwieramy zautomatyzowane strefy 24, gdzie o każdej porze można nadać lub odebrać przesyłkę.

Modernizujemy też naszą flotę. Od 2013 r. Poczta Polska zainwestowała w nowy tabor blisko 200 mln zł. W tym roku wprowadziliśmy do użytku 600 nowych aut spośród 3 tys., które zostaną wymienione do końca 2015 r.

A co z giełdą? Na jakim etapie są rozmowy zarządu Poczty Polskiej z resortem administracji i cyfryzacji oraz ministerstwem skarbu ws. prywatyzacji spółki?

- Od kilku miesięcy prowadzimy analizy związane z planowanym upublicznieniem akcji Poczty Polskiej. To oznacza wprowadzenie naszej firmy do grupy spółek Skarbu Państwa, które przeszły proces restrukturyzacji i transformacji. Sam fakt przygotowywania się do giełdy stawia przed spółką bardzo klarowne wymogi formalne, jak również dotyczące ładu korporacyjnego.

Zakładamy większościowy udział Skarbu Państwa w spółce - co najmniej 51 proc. akcji, a nawet więcej. Nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje w sprawie terminu debiutu na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

Czy Poczta Polska wejdzie na warszawski parkiet, jeśli nie zostanie operatorem usług powszechnych?

- Zakładamy, że będziemy operatorem wyznaczonym na kolejne 10 lat. Gdybyśmy przestali nim być, to oznaczałoby nie tylko konieczność radykalnej zmiany dotychczasowego modelu biznesowego, ale i spadek zatrudnienia w naszej firmie nawet o kilkadziesiąt tysięcy osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.