×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jarosińska-Jedynak: w latach 2004-2018 wydajność pracy w Polsce rosła

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 sty 2020 7:14

Dzięki inwestycjom i szkoleniom finansowanym z UE w latach 2004-2018 wydajność pracy w Polsce rosła szybciej niż w UE-28, co w znaczący sposób przyczyniło się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw działających w Polsce. - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jarosińska-Jedynak: w latach 2004-2018 wydajność pracy w Polsce rosła
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak (fot. www.gov.pl)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przez ostatnich 10 lat udało się podpisać 137 umów w ramach PPP, a tylko w tym roku prowadzonych jest 38 kolejnych postępowań. 
  • Trzeba też zaznaczyć, że dzięki inwestycjom i szkoleniom finansowanym z UE w latach 2004-2018 wydajność pracy w Polsce rosła szybciej niż w UE-28, co w znaczący sposób przyczyniło się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw działających w Polsce.
  • Głównym jednak źródłem wzrostu gospodarczego pozostaje konsumpcja - zarówno publiczna jak i prywatna. Tę drugą udało się pobudzić m.in. dzięki programom socjalnym wprowadzonym przez rząd.

 

Kończą się środki z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020; pełne korzystanie z nowej 2021-2027 wymaga czasu. Czy czeka nas zastój w inwestycjach?

- W każdej kolejnej perspektywie finansowej rósł udział instrumentów finansowych o charakterze zwrotnym. A to oznacza, że dla przedsiębiorców dalej pracują i będą pracować środki np. w formie preferencyjnych pożyczek, wejść kapitałowych czy choćby mechanizmów gwarancyjnych. Prawdą jest oczywiście, iż zbliżający się koniec bieżącej perspektywy oznacza, iż "nowych" inwestycji wdrażanych nie będzie już tak przybywać, ale do rozdysponowania zostało nam jeszcze prawie 20 proc. z całej puli na lata 2014-2020.

- Dodatkowo resort pracuje nad dalszym ułatwieniem wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego do prowadzenia inwestycji. Ten mechanizm finansowania projektów może być przydatny samorządom, zwłaszcza że w nowej perspektywie na twardą infrastrukturę będzie mniej funduszy. Powiem więcej, skala wykorzystania tej formy prowadzenia inwestycji musi się zwiększyć. Obecnie w UE średni jej udział w wydatkach publicznych wynosi ok. 8 proc., tymczasem w Polsce to tylko 1,2 proc. I rośnie m.in. dzięki prowadzonym przez nasz resort działaniom legislacyjnym i edukacyjno-szkoleniowym. Przez ostatnich 10 lat udało się podpisać 137 umów w ramach PPP, a tylko w tym roku prowadzonych jest 38 kolejnych postępowań. To pokazuje, że zarówno strona rządowa, jak i samorządowa coraz lepiej potrafią wykorzystać wszystkie przewagi i cechy partnerstwa publiczno-prywatnego. Do tych zalet zaliczę choćby zintegrowanie projektowania, budowy i utrzymania inwestycji w jednych rękach, co generuje oszczędności, ale także angażowanie środków prywatnych, czy wreszcie zmniejszenie poziomu ryzyka dla strony publicznej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosińska-Jedynak: w latach 2004-2018 wydajność pracy w Polsce rosła

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA