Japonia, biznes, kultura: Bez znajomości tradycyjnej etykiety nie uda się zrobić biznesu w Japonii

• Nieznajomość etykiety biznesowej może zniweczyć szansę na nawiązanie współpracy z japońskim przedsiębiorstwem.
• Przestrzeganie tradycyjnych norm zachowań jest niezwykle istotne w firmach w Japonii.
• Łączą one nowoczesny sposób produkcji z tradycyjnym systemem zarządzania, bazującym na poszanowaniu współpracowników i możliwości ich samorozwoju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Japonia, biznes, kultura: Bez znajomości tradycyjnej etykiety nie uda się zrobić biznesu w Japonii

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

30 cze 2016 9:14


Japońską kulturę współczesną cechuje ogromne przywiązanie do tradycji. Znajduje ono wyraz m.in. w celebracji tradycyjnych świąt i festiwali, także przez osoby otwarcie określające się jako ateiści. Na codzienne i biznesowe życie Japończyków wciąż ogromny wpływ mają także ukształtowane przed setkami lat normy społeczne i zasady etykiety. System zależności reiho, czyli japońskiej etykieta, umożliwia skuteczną komunikację, reguluje kontakty międzyludzkie, określa sposób zachowania w zależności od sytuacji.

– W Japonii istnieje bardzo popularny pogląd, że uczymy się od naszych przodków, doskonalimy stare zasady. Uczymy się na błędach ludzi, którzy byli przed nami i dlatego musimy o nich pamiętać, musimy zachowywać tę tradycję, żeby cały czas ją ulepszać – mówi dr Kiyomoto Ogasawara, mistrz japońskiej etykiety.

Na przestrzeni wieków zasady reiho musiały ulec zmianie – pojawiły się bowiem nowe sytuacje, które wymagały nowych wzorców zachowań. Na bazie tradycyjnych norm Japończycy wykształcili współczesne zasady etykiety, np. sposób wsiadania do samochodu i wysiadania z niego, posługiwania się filiżankami do kawy, a nie tylko czarkami do herbaty oraz korzystania z krzeseł.

Ród Ogasawara od XII wieku czuwał nad zachowaniem etykiety na dworach kolejnych siogunów. Jego członkowie nauczali zasad etykiety, tradycyjnego łucznictwa pieszego oraz konnego. Obecnie współpracują z japońskimi firmami, gdzie również nauczają zasad prawidłowego zachowania.

– To, czego uczymy, to nie jest tylko prosty zestaw ruchów. Ważne jest to, żeby zrozumieć, dlaczego te ruchy i te czynności wykonujemy. W momencie, w którym zrozumiemy ideę, będziemy w stanie ją zastosować w różnych sytuacjach. Dlatego to nie są tylko puste gesty, wszystko ma znaczenie – mówi dr Kiyomoto Ogasawara.

Na codzienne i biznesowe życie Japończyków wciąż ogromny wpływ mają ukształtowane przed setkami lat normy społeczne i zasady etykiety (Kiyomoto Ogasawara, fot.newseria) Na codzienne i biznesowe życie Japończyków wciąż ogromny wpływ mają ukształtowane przed setkami lat normy społeczne i zasady etykiety (Kiyomoto Ogasawara, fot.newseria)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Japan 2016-06-30 17:17:02

Właśnie niedawno wróciłem z trzech tygodni urlopu w Japonii. Głównie Tokyo z Yokohamą, ale także Osaka i Kobe kończąc pobyt w Fukuoce. Inny świat, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Ludzie szanują innych, tolerują. Nie ma jakiś problemów rasowych czy religijnych. Wszystko czyste . Po prostu Empire, a Tokyo robi większe wrażenie niż Nowy York. Swoim ogromem i potęgą, uwierzcie, a jadąc na obrzeża miasta ma się wrażenie jakby trafiło do tych ''hollywoodzkich dzielnic'' z filmów. Jedyne co muszę podkreślić. To z tym szacunkiem w Japonii z tego co zauważyliśmy działa w obie strony. A nie tylko w stronę starszych. Np. jadąc późniejszymi godzinami w metrze, głos w pociągu oznajmiał a wręcz nakazywał , żeby to starsi ustąpili miejsca młodszym, taka nowinka. A kobiety, zwłaszcza w tv miały większą swobodę wypowiedzi itd. Może była to kwestia obecnego tematu. W każdym razie tak to wyglądało. Pozdrawiam