×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jakie firmy będą najlepszym kąskiem dla inwestorów private equity?

  • Autor: PAP/JS
  • 1 cze 2017 15:24

Coraz większym zainteresowaniem funduszy private equity (PE) cieszą się firmy średniej wielkości, głównie z branży przemysłowo-produkcyjnej oraz spożywczej - wynika z zaprezentowanego raportu firmy doradczej Deloitte dotyczącego nastrojów inwestorów związanych z funduszami private equity w Europie Środkowej.

Jakie firmy będą najlepszym kąskiem dla inwestorów private equity?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Z raportu wynika, że w najbliższym czasie fundusze będą znacznie częściej kupować niż sprzedawać.

• Według raportu najbardziej preferowane przez fundusze PE są firmy z sektora produkcyjno-przemysłowego.

"42 proc. badanych uważa, że firmy średniej wielkości będą najbardziej łakomym kąskiem dla inwestorów PE" - wskazano w zaprezentowanym dziennikarzom raporcie "Wielkie oczekiwania. Badanie nastrojów inwestorów związanych z funduszami private equity w Europie Środkowej" ("Great Expectations. Central Europe Private Equity Confidence Survey").

"To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim badaniu (20 proc.). Wzrost ten zawdzięczają one niższemu zainteresowaniu funduszy liderami rynkowymi, którzy jednak nadal stanowią przedmiot zainteresowania większości (54 proc.) ankietowanych" - wyjaśniła obecna na spotkaniu prasowym dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte Katarzyna Sermanowicz-Giza. Dodała, że przyczyną dużego zainteresowania funduszy PE firmami średniej wielkości jest to, że liderów rynkowych na sprzedaż jest już niewielu. "Poza tym inwestorzy wierzą, że zakupione przez nich średnie firmy w przyszłości z powodzeniem mogą konkurować z największymi" - tłumaczyła Sermanowicz-Giza.

Działalność funduszy private equity (PE) opiera się na wykorzystywaniu pieniędzy uzyskanych od inwestorów w celu zakupu całości albo części działających przedsiębiorstw i ich późniejszej odsprzedaży. Celem tego typu inwestycji jest osiągnięcie zysku z przyrostu kapitału w średnim i długim terminie.

Według raportu najbardziej preferowane przez fundusze PE są firmy z sektora produkcyjno-przemysłowego (14 proc.) ze względu na "historyczną stabilność i wysoką wartość aktywów, które są atrakcyjnym zabezpieczeniem kredytów". Równie popularna jest branża produktów spożywczych i napojów (13 proc.). "Powodem tego zainteresowania może być wzrost dochodów pozostających do dyspozycji i odnotowany ostatnio wzrost poziomu konsumpcji w Europie Środkowej" - podkreślił partner w dziale doradztwa finansowego w Deloitte Mark Jung. Na trzecim miejscu znalazły się spółki z branży internetowej (11 proc.).

Katarzyna Sermanowicz-Giza zwróciła też uwagę na wzrost zainteresowania inwestorów segmentem zdrowej żywności. "Widać tu trend wzrostowy. Fundusze przyglądają się temu segmentowi i szukają firm, które mogliby kupić" - powiedziała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie firmy będą najlepszym kąskiem dla inwestorów private equity?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA