×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jaki: Zarzuty dot. programu "Praca dla więźniów" są absurdalne

 • Autor: PAP/AT
 • 10 gru 2019 12:07

Zarzuty NIK, które Izba skierowała pod adresem programu "Praca dla więźniów" są śmieszne i typowo polityczne. W wyniku wielkiego programu państwo nic nie straciło. Więźniowie poszli do pracy, sami zaczęli pracować na swoje utrzymanie. Ich rodziny otrzymały alimenty, spada powrotność do przestępstw, a państwowe firmy zarabiają więcej. Ale i tak źle. Szukamy dziury w całym. Ręce opadają - ocenił były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jaki: Zarzuty dot. programu "Praca dla więźniów" są absurdalne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • NIK ma zastrzeżenia, czy gospodarowanie środkami publicznymi w programie "Praca dla więźniów" było efektywne i zgodne z prawem.
 • Jako "śmieszne" i "typowo polityczne" były wiceszef MS Patryk Jaki ocenił zarzuty NIK, które Izba skierowała pod adresem programu "Praca dla więźniów".
 • Nigdy nie zajmowałem się szczegółami programu na poziomie inwestycyjnym, prawnym czy innym - podkreślił przy tym Jaki.

We wtorek (10 grudnia) NIK opublikował raport nt. programu "Praca dla więźniów". Wynika z niego, że wykryte zostały "liczne nieprawidłowości" w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych.

"W ramach kontroli Programu Praca dla Więźniów ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, stwierdzono 27 przypadków udzielenia zamówień z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków, to ponad 115 mln zł" - przekazał NIK. Kontrolerzy wykryli również kilkanaście przypadków zaniżania wysokości czynszu dzierżawionych hal przemysłowych - wg wyliczeń Izby straty z tego tytułu mogą sięgać nawet 37 mln zł.

W związku z wynikami kontroli NIK podjął decyzję o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. Dodatkowo rozpoczął ogólnopolską kontrolę, która objęła Ministerstwo Sprawiedliwości, Centralny Zarząd Służby Więziennej oraz siedem innych jednostek. Ma ona potrwać do końca stycznia 2020 r.

Do wyników raportu na Facebooku odniósł się b. wiceszef MS, a obecnie europoseł PiS Patryk Jaki, który w resorcie sprawiedliwość odpowiadał m.in. za reformę więziennictwa.

W swoim wpisie Jaki zwrócił uwagę, że kontrola została zainicjowana jeszcze za czasów b. szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, a widniały w niej trzy zalecenia pokontrolne, które sprowadzały się do tezy, że "można było lepiej realizować zatrudnienie skazanych". Jaki wskazał przy tym, że za zatrudnienie skazanych przed nim odpowiadał m.in. właśnie Kwiatkowski. "Pewnie w związku z tym, że za zatrudnienie skazanych odpowiadał również sam K. Kwiatkowski, protokół kontroli nie zawierał żadnych wniosków o +przestępstwach+, tylko lakoniczne zalecenia. Z tego samego protokołu +bez przestępstw+ nowy prezes Banaś wymyślił... 15 wniosków do prokuratury" - napisał Jaki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jaki: Zarzuty dot. programu "Praca dla więźniów" są absurdalne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • fra 2019-12-10 19:17:26

  Specjalista od zarzutów wyssanych z palca nie jest w stanie odnieść się do merytorycznych zarzutów. Każdej władzy trzeba patrzeć na ręce a nie zacierać ślady

 • Ant 2019-12-10 15:49:55

  poziom argumentacji w korelacji z poziomem umysłowym pana Posła

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA