PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jaki powinien być idealny szef? Znamy odpowiedź

  • Autor: KDS
  • 11 lip 2017 14:17

MonsterPolska sprawdził, jak wyobrażamy sobie idealnego szefa. Okazuje się, że wymarzony pracodawca nie ma być tylko profesjonalistą w swoich fachu, ale po prostu... fajnym człowiekiem.

Jaki powinien być idealny szef? Znamy odpowiedź
Idealny szef powinien być m.in. profesjonalny, wyrozumiały i obiektywny (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Większość badanych przez MonsterPolska na pytanie, jaki szef ci się marzy, odpowiada "profesjonalny". Tę cechę wskazało 34 proc. badanych. Ma być to pracodawca, który będzie też pełnił swojego rodzaj rolę mentora. Zaś praca z nim ma być rozwijająca. 

Dalsze wizje idealnego szefa dotyczą bardziej ludzkich cech. Aż 24 proc. – marzy o wyrozumiałym szefie, a 20 proc. – o obiektywnym. - Taki wynik nas nie dziwi. Chyba każdy miał w swoim zawodowym życiu sytuację, w której szedł do szefa z duszą na ramieniu z myślą „oby pracodawca wysłuchał, zanim wyda wyrok”. Wyrozumiały szef to skarb - podkreślają eksperci z MonsterPolska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

źródło: grafika MonsterPolska.pl
źródło: grafika MonsterPolska.pl

 

Dla 9 proc. z nas idealny szef powinien być opanowany. Cenimy także przełożonych, którzy mają doświadczenie i są wymagający. Te dwie cechy wymieniło odpowiednio 8 i 5 proc. ankietowanych.

Wzór do naśladowania 

Analizując przypadki legendarnych szefów, którzy stworzyli firmy-potęgi pokazuje, okazuje się, że trudno jest znaleźć takiego, który posiadałby wszystkie pożądane cechy. Przykład?

- Walt Disney, który był wymagający, doświadczony, profesjonalny, ale z pewnością nie był wyrozumiały ani obiektywny. Kiedy pracownik mu podpadł, ten robił wszystko, aby go zwolnić lub skłonić do złożenia wypowiedzenia - przypominają autorzy badania. Jak dodają, twórca legendarnej firmy wprowadził do niej różne obostrzenia dla pracowników, np. odliczał im od czasu pracy wyjście do toalety lub przerwę na zjedzenie kanapki. Podobne techniki stosował Ford.

Inne czasy, inne podejście 

Jednak wraz ze zmianą na rynku pracy, zmienia się też podejście szefów do nowych poleń pracowników. W ubiegłym roku świat zachwycił się amerykańskim pracodawcą. Otóż Jason Fried z Chicago wprowadził dla pracowników czterodniowy tydzień pracy z możliwością zdalnego wykonywania swoich obowiązków. - Jeśli ktoś dobrze wykonuje swoją pracę, nie interesuje mnie, gdzie jest - tłumaczył. Szybko został uznany za najlepszego szefa na świecie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaki powinien być idealny szef? Znamy odpowiedź

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA