Jaki partner, taka praca

Czy od optymizmu naszego partnera i jego wiary we własną skuteczność zależy nasza pozycja zawodowa?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaki partner, taka praca

PODZIEL SIĘ


Autor: Paweł Oksanowicz

12 sie 2013 9:00


Na pierwszy rzut oka dzięki zdrowemu związkowi lepiej poradzimy sobie z wyzwaniami zawodowymi, ale czy tak jest naprawdę? Może odwrotnie - ucieczka od problemów osobistych w pracę pozwala być bardziej efektywnym?

Odpowiedzi na te pytania poszukuje Ewelina Smoktunowicz, doktorantka z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. I do badania „Praca i dom" zaprasza pary, które co najmniej od roku są zatrudnione i mieszkają razem.

Udział w projekcie pozwoli ustalić zależności między sferą domu a sferą pracy. Dodatkową magnesem w internetowym badaniu są nagrody - 10 ipodów shuffle, bony do Empiku i karnety do Multikina.

Dotychczasowe badania pokazują, że pomyślne funkcjonowanie w miejscu zatrudnienia zależy od tego, czy mamy wsparcie przełożonych lub czy otrzymujemy informacje zwrotne o jakości wykonywanych obowiązków.

Jednak wszyscy żyjemy w dwóch sferach - w pracy i w domu. Każda z nich wiąże się z innymi wymaganiami i jest też źródłem innego rodzaju kapitału społecznego.

Czy osobowość partnerki lub partnera pozwalają lepiej radzić sobie z wyzwaniami w pracy? Czy dzielimy się naszymi umiejętnościami osobowymi, aby nasi partnerzy mogli wykorzystywać je w swojej pracy?

Psycholog z SWPS postanowiła sprawdzić, jak zasoby emocjonalne partnerów wpływają na przykład na radzenie sobie ze stresem w pracy.

- Chcemy zbadać, czy chociażby optymizm lub przekonanie, że jest się w stanie poradzić sobie z życiowymi problemami u jednego z partnerów przyczynia się do lepszego funkcjonowania w domu i w pracy drugiego partnera - mówi Smoktunowicz.

Materiał z badań pozwoli też określić warunki, jakie należy spełnić, aby łączenie pracy zawodowej z życiem osobistym wpływało korzystnie na samopoczucie oraz jakość życia w dwóch omawianych sferach. Będzie to później stanowić podstawę dla projektowania nowej polityki kadrowej w firmach.

Link do ankiety - https://www.surveymonkey.com/s/thehour - jest aktywny. Badanie skierowane jest do osób pełnoletnich, które są zatrudnione od co najmniej roku i co najmniej tak długo mieszkają razem.

Udział w badaniu jest dobrowolny i polega na wspólnym wypełnieniu ankiety przez oboje partnerów. Trwa to pół godziny i jest anonimowe. Badanie realizowane jest w ramach grantu uzyskanego w konkursie Preludium z Narodowego Centrum Nauki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.