Jaki budżet mają działy HR?

• HR-owcy przyznają, że ich najważniejszymi zadaniami są pozyskiwanie najlepszych pracowników i zapobieganie rotacji.
• Według raportu TrendyHR 2016 rzeczywiste działania prowadzone przez działy personalne zgadzają się z ich priorytetami.
• Problemem jest tylko budżet - zwykle niewielki lub wcale nieistniejący.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaki budżet mają działy HR?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 lip 2016 15:58


Według raportu TrendyHR 2016 najwartościowszym materiałem dla specjalistów z branży są właśnie raporty. 61 proc. ankietowanych przyznało, że właśnie ich poszukuje w mediach tematycznych.

Źródło: Studio Wiedzy Źródło: Studio Wiedzy

Jeśli pozyskane informacje mają prowadzić do porównania, to pokażmy, jak są traktowane działy personalne w różnych firmach.

Zmienia się rola HR-ów

Jeszcze kilka lat temu w Polsce osoby pracujące w HR były odpowiedzialne w głównej mierze za administrację oraz realizację zadań zleconych przez firmę. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej – działy HR stają się partnerem strategicznym dla biznesu. Przestały być kojarzone z kadrami, które były niejako przywiązane do biurka.

Aktualnie zespoły personalne wychodzą poza swój pokój. Większość ankietowanych specjalistów wskazała na rolę HR jako partnera biznesowego, który realizuje procesy ZZL oraz wspiera zmiany w organizacji. Jedynie 15 proc. ankietowanych określiło siebie jako administratora – warto zwrócić uwagę, że w przytoczonych 15 proc. znalazło się jedynie 9 proc. dużych firm.

Źródło: Studio Wiedzy Źródło: Studio Wiedzy

– Aby odpowiedzieć na te oczekiwania i potwierdzić swoją rolę jako strategicznego partnera biznesu, HR musi dysponować twardymi, liczbowymi danymi, które pomagają wyznaczać mierzalne cele i pokazywać stopień ich realizacji, opisują wprowadzone zmiany i potwierdzają skuteczność zaproponowanych rozwiązań. Nie jest to łatwe, bo często wymaga skwantyfikowania rzeczy z pozoru niepoliczalnych, które dotychczas nie były przedmiotem głębszych analiz. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia analityczne, ułatwiające pracę z różnorodnymi danymi i „przełożenie” miękkiego HR-u na uwielbiany przez biznes język liczb – mówi Michał Szot, dyrektor programowy w Studio Wiedzy.

Zadania pracowników

Jednym z najważniejszych wyzwań dla działów HR jest budowanie zaangażowanie pracowników oraz zapobieganie rotacji.

Źródło: Studio Wiedzy Źródło: Studio Wiedzy
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.