PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jaki będzie rok 2020 na rynku pracy? Takie wyzwania czekają pracodawców

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mierzą się z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Jedna i druga grupa chce realizować swoje cele i potrzeby. To, co je różni, to problemy i wyzwania, którym muszą sprostać. Najnowsze badania wskazują na dwa największe wyzwania na współczesnym rynku pracy - efektywna rekrutacja i rotacja pracowników.

Jaki będzie rok 2020 na rynku pracy? Takie wyzwania czekają pracodawców
Adobe Stock
REKLAMA
 • Brak wykwalifikowanych pracowników to jeden z największych problemów rynku pracy.
 • Na szczególną uwagę zasługują również wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem, a także automatyzacja i robotyzacja oraz nowe potrzeby i oczekiwania pracowników.
 • W kolejnym roku dwoma największymi wyzwaniami na rynku pracy będą natomiast efektywna rekrutacja i rotacja pracowników.

Według badań przeprowadzonych przez OLX Praca nie mamy dziś do czynienia z rynkiem pracownika, lecz z rynkiem przywróconego balansu. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mierzą się z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem. Jedna i druga grupa chce realizować swoje cele i potrzeby. To, co je różni, to problemy i wyzwania, którym muszą sprostać.

Niedobór pracowników nadal największym problemem

Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w drugim kwartale 2019 r. liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła ponad 17 mln osób, z tego ok. 16,5 mln to pracujący, a 548 tys. - bezrobotni. Najniższa w historii stopa bezrobocia sprawia, że niedobór pracowników staje się wyjątkowo istotną kwestią.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Rynek pracownika nie istnieje? "To rynek nieudolnego pracodawcy"

Jak wynika z 10. edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service, ponad 45 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników w celu utrzymania lub zwiększenia poziomu zatrudnienia.

Jednocześnie niemal połowa pracodawców (49,7 proc.) deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Obecnie najczęściej pojawiające się problemy rekrutacyjne dotyczą pracowników niższego (25,1 proc.) i średniego szczebla (14,9 proc.).

Obecnie 58 proc. firm w Polsce twierdzi, że brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to dla nich silna bądź bardzo silna bariera w rozwoju. Stąd trwająca od kilku lat na polskim rynku walka pracodawców o pracowników - wynika z raportu Grant Thornton.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jaki będzie rok 2020 na rynku pracy? Takie wyzwania czekają pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karol 2020-01-23 06:38:53

  Chamsko Pan/i "Robot" się zachowuje. "u mnie w firmie czekają za bramą na wolny etat!!!!!" Jeśli są to małe miejscowości wówczas młode osoby przechodzą do większych miast, lub do miast z większą ekonomią finansową. Nie chcę mi się wierzyć że kandydaci czekają za bramą i czekają. 2600 brutto to około 1880 zł. Dziejących czasach inflacja przekracza minimalną krajową. Odniose się do wypowiedzenia " pracodawcy znamy i wiemy jak to zrobić" Przez firmy zewnętrzne które oferują pracowników w leasing bo nie macie pojęcia jak pozyskać nowych osób

 • IMHO 2019-11-21 10:26:51

  Pracodawcy i pracownicy mają ten sam cel - maksymalizacja zysku. Niestety pracodawcy w Polsce błędnie zakładają, że maksymalizację zysku osiągną przez minimalizację wynagrodzeń.

 • Robot 2019-11-21 10:18:22

  To jest nie prawda że nie ma pracowników do pracy u mnie w firmie czekają za bramą na wolny etat!!!!!!! Jest na to sposób żeby mieć pracowników. A co w tym wszystkim jest ciekawe to to że my wszyscy pracodawcy znamy i wiemy jak to zrobić...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA