-
- •25 kwi 2016 7:54
• 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki.
• Jeszcze jakiś czas temu, żeby zostać sekretarką, wystarczyła matura. Obecnie, aby znaleźć pracę, potrzebny jest co najmniej licencjat.
• Istotne są również w tym zawodzie kompetencje miękkie, tj. odpowiedzialność, dyskrecja, komunikatywność czy samodzielność.

25 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki. Po raz pierwszy swoje święto sekretarki zaczęły obchodzić w 1952 roku w Stanach Zjednoczonych. Zainicjował je dziennikarz Harry F. Klemfuss, który współpracował z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek. Utworzenie święta miało na celu nie tylko wyeliminowanie ze świadomości ludzkiej przeświadczenia, że stanowisko sekretarki obejmują kobiety bez zawodu, ale również promowanie go wśród mężczyzn.
W Polsce dzień sekretarek obchodzony jest podwójnie i przypada także 25 stycznia.
Nowe oblicze zawodu
Donald Trump, amerykański przedsiębiorca i miliarder, powiedział: „Jeśli chcesz zrobić dobry biznes, najpierw zatrudnij dobrą asystentkę". Obecnie sekretarka to prawa ręka szefa, która czuwa nie tylko nad swoją pracą, ale także nad obowiązkami przełożonego.
Również Bartłomiej Juszczyk, prezes grupy Adweb, podkreśla, że stanowisko sekretarki powinno być traktowane jako jedno z najważniejszych w firmie, ponieważ obok spraw typowo pomocniczych, asystentka realizuje szereg kwestii zarządczych – wymagających wiedzy o firmie, zaangażowania w procesy i procedury danej organizacji, jak również wspomagania decyzji.
– Do sprawowanej przez sekretarkę funkcji typowo wspierającej doszło również samodzielne zarządzanie ważnymi kwestiami projektowymi, jak np. flota samochodowa, działania związane z polityką personalną firmy, a także kontakty z dostawcami lub przygotowywanie raportów i zestawień – komentuje Justyna Ścigler, kierownik w agencji zatrudnienia Manpower.
Kompetencje sekretarki
Jeszcze jakiś czas temu, żeby zostać sekretarką, wystarczyła matura. Obecnie, aby znaleźć pracę, potrzebny jest co najmniej licencjat. Dodatkowo obowiązkowe są umiejętności językowe – angielski to podstawa. Zdarza się, że prócz angielskiego wymagana jest również znajomość dodatkowego języka obcego.
Z racji charakteru pracy i konieczności przygotowywania wielu tekstów, istotne jest też, by umiejętność posługiwania się programami pakietu MS Office była na wysokim poziomie, o obsłudze ksero lub skanera nie wspominając.
Jednak jedną z kwestii najważniejszych jest posiadanie odpowiednich kompetencji miękkich. Bycie asystentką wymaga odpowiedzialności i dyskrecji, które pozwalają na to, by pracodawca obdarzył ją zaufaniem. To osoba, która ma często dostęp do tajnych, ważnych dla firmy informacji i bywa świadkiem wielu wewnętrznych spotkań oraz podejmowanych na nich ustaleń.

KOMENTARZE (1)