Jaka jest sytuacja zawodowa 20-, 30-, 40- i 50-latków w Polsce?

• 57 proc. ankietowanych Polaków żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa, zmieni się na lepsze.
• Polacy są w europejskiej czołówce jeśli chodzi o optymizm.
• 66 proc. ankietowanych osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, liczy na podwyżki wynagrodzenia. Tymczasem wśród osób po 49. roku życia - już tylko 36 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaka jest sytuacja zawodowa 20-, 30-, 40- i 50-latków w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 sie 2016 16:55


Polscy kandydaci w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup, które pokazuje, w jaki sposób kandydaci w różnym wieku i pracujący na różnych stanowiskach postrzegają swoją obecną sytuację zawodową oraz sytuację ekonomiczną w kraju.

57 proc. ankietowanych Polaków żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Wynik ten stawia Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, zaraz za Niemcami (63 proc.) i Szwecją (64 proc.).

- Na polskim rynku pracy panują pozytywne nastroje. Kandydaci są gotowi budować nowe umiejętności i rozwijać już posiadane, poszukując nowej pracy. Dostrzegamy, że mają duże ambicje. Z drugiej strony jednak, w najbliższym czasie nie oczekują poprawy w zakresie work-life balance, co jest interesujące w kontekście mody na tzw. slow life - mówi Yannick Coulange, dyrektor zarządzający PageGroup w Polsce.

- Chociaż wyniki badania Confidence Index nieco się różnią w różnych grupach wiekowych, to jeszcze wyraźniej zaznaczona jest różnica pomiędzy krajami, które otwierają listę optymistów, a państwami Europy Południowej. Włochy, Portugalia i Hiszpania należą raczej do grona pesymistów – wartość indeksu w przypadku tych krajów wyniosła odpowiednio 34 proc., 39 proc. i 40 proc. - dodaje.

Polscy kandydaci są przekonani, że rynek pracy zmieni się na lepsze

Wyniki badania wskazują na pozytywny trend, dostrzegany w całej Europie kontynentalnej, włączając w to Polskę. Ankietowani oceniają rynek pracy i swoją sytuację zawodową optymistycznie, choć wśród osób, które mają ponad 49 lat, optymizm jest nieco mniejszy (49 proc.), z kolei najwyższą wartość indeksu (65 proc.) notuje się wśród kandydatów w wieku poniżej 30 lat. Wskaźnik Confidence Index dla osób w wieku 30-49 lat wynosi 56 proc.

Poniżej sytuacja zawodowa osób poniżej 30. roku życia:

Pragnienie rozwoju

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.