×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak zwiększyć konkurencyjność małych i średnich firm?

Zwiększenie konkurencyjność polskich firm z sektora MŚP na rynkach lokalnych i międzynarodowych możliwe jest wyłącznie za sprawą cyfryzacji i skalowalności . W tym względzie polski sektor MŚP ma wiele do nadrobienia.

Jak zwiększyć konkurencyjność małych i średnich firm?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W opinii Jarosława Antychowicza, prezesa Infinity Group, źródłem problemów MŚP jest niejasny model biznesowy. - Jedyna słuszna droga to cyfryzacja małych i średnich przedsiębiorstw. Nie ma alternatywy - zaznacza,
  • Prezes franczyzowej sieci fitness Xtreme Fitness Gyms Łukasz Dojka podkreślał, że to właśnie od modelu i celu biznesowego zależy poziom koniecznej cyfryzacji.
  • W opinii eksperta PZU Jakuba Orlicza, polskie firmy z sektora MŚP rzadko biorą pod uwagę cyfrowe zagrożenia prowadzenia działalności.

Małe i średnie firmy w Polsce mają ogromny potencjał w postaci dopracowanych produktów, usług i kompetencji. Jednak w obecnym otoczeniu rynkowym to już nie wystarcza, aby rosnąć i utrzymać pozycję na rynku. Do takich wniosków doszli uczestnicy dyskusji w ramach 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Cyfryzacja, czyli zwiększenie zaangażowania nowych technologii w codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw, jest jednym z kluczowych tematów dyskusji o prowadzeniu biznesu w Polsce.

„Jedyna słuszna droga to cyfryzacja małych i średnich przedsiębiorstw. Nie ma alternatywy i większość firm z sektora MŚP to rozumie. Próby cyfryzacji są cały czas podejmowane, ale musimy zrozumieć, po co to robimy. Zmieniamy doświadczenie konsumenta i próbujemy go lepiej poznać. A to wymaga ostrożnego dobierania środków jakich używamy” - stwierdził Jarosław Antychowicz, prezes Infinity Group.

Czytaj też: BGK uruchomił dotacje dla innowacyjnych MŚP. Ruszyło przyjmowanie wniosków

W opinii prezesa Sage Polska Piotra Ciskiego, źródłem problemów MŚP jest niejasny model biznesowy. Warto patrzeć na jego efektywność z punktu widzenia przepływu pieniężnego i zysku. „Czy mój model biznesowy stwarza możliwość komercjalizacji w innym kierunku? Cyfryzacja na pewno podnosi efektywność działania, ale trzeba wiedzieć, na czym zarabiamy i komu sprzedajemy” - podsumował.

Prezes franczyzowej sieci fitness Xtreme Fitness Gyms Łukasz Dojka podkreślał, że to właśnie od modelu i celu biznesowego zależy poziom koniecznej cyfryzacji. W przypadku jego działalności kluczowy okazał się wybór rynku i dokładna wiedza o tym, na czym firma ma zarabiać. Do skalowania biznesu, czyli zwiększenia skali działania firmy, niezbędne są jednak nowe technologie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zwiększyć konkurencyjność małych i średnich firm?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA