Jak zwalniać najlepszych? Outplacement dla menedżera

W Polsce indywidualne programy outplacementowe najczęściej kierowane są do menedżerów, specjalistów lub pracowników powyżej 50 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zwalniać najlepszych? Outplacement dla menedżera

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

9 kwi 2013 8:02


Pracodawcy, którzy stoją przed koniecznością redukcji etatów, muszą niejednokrotnie zrezygnować ze współpracy z dobrymi pracownikami.
- Firmy restrukturyzują się, optymalizując procesy i redukując koszty, w tym także osobowe. Wiele projektów rekrutacyjnych zostało wstrzymanych, coraz częściej zapadają także decyzje o zwolnieniach, również grupowych. Ze względu na spadek zamówień klientów zmuszone są dokonać cięć etatów nawet bardzo dobrych pracowników - twierdzi Hanna Więcewicz, kierownik odpowiedzialny za programy outplacementu w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

Jeden kierownik zamiast dwóch podwładnych

Jeśli firma stoi przed koniecznością ograniczenia kosztów, zwolnienie jednego pracownika, który zajmował wyższe stanowisko i otrzymywał adekwatne do niego wynagrodzenie, pozwala zatrzymać dwóch pracowników szeregowych.

- Zwolnienia mogą dotyczyć każdego pracownika niezależnie od jego osiągnięć i dużego doświadczenia zawodowego. Objęte nimi mogą być zarówno osoby młode, jak i te, które pracowały w firmie po kilkanaście lub kilkadziesiąt lat - potwierdza ekspert z ManpowerGroup.

Pracownicy, którzy od lat byli związani z jedną firmą i nie śledzili zmian zachodzących na rynku pracy, są często bardziej zagubieni w nowej sytuacji, od tych, którzy pracowali w firmie od niedawna.

- Zwalniany pracownik często nie ma wiedzy na temat funkcjonowania obecnego rynku pracy, nie zna oczekiwań pracodawców i bardzo często nie jest przygotowany do aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy w obecnych realiach. Bez wsparcia znalezienie zatrudnienia na niepewnym i zmiennym rynku pracy może być niezwykle trudne - mówi Hanna Więcewicz.

Najlepsi czują się niepotrzebni

Dla osób, które od lat były doceniane przez swojego ostatniego pracodawcę, zwolnienie oznacza także drastyczny spadek poczucia własnej wartości.

- Zewnętrze wsparcie jest wręcz niezbędne. Takie możliwości daje outplacement. - Dobry program outplacementowy daje jego uczestnikowi istotną przewagę konkurencyjną w postaci kompetencji poszukiwania pracy nad tymi, którzy takiego wsparcia nie otrzymali - podkreśla Hanna Więcewicz.

Rodzaje takich programów są bardzo różne, a to, który zostanie zastosowany, zależy od tego, jakim pracownikom i w jakiej sytuacji chcemy pomóc.

Outplacement dla menedżerów

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.