Jak zostać dyrektorem? Najlepiej iść krętą drogą

Badanie LinkedIn wykazało, że zmiana funkcji zwiększa szansę na awans na wysokie stanowisko w firmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zostać dyrektorem? Najlepiej iść krętą drogą

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

15 wrz 2016 15:26


Kiedy ktoś zastanawia się, co musi robić, żeby zostać dyrektorem generalnym, odpowiedź wydaje się oczywista: mieć dobre wykształcenie, ciężko pracować i nauczyć się zarządzać ludźmi. Okazuje się jednak, że bardzo pomocna jest jeszcze jedna, mniej oczywista cecha.

Otóż częsta zmiana stanowisk zwiększa szanse kandydata na dyrektora, ale zmiana branż – zmniejsza.

LinkedIn przeanalizował 459 tys. użytkowników, którzy pracowali dla największych firm doradczych na całym świecie. 64 tys. z nich osiągnęło stanowisko dyrektora, prezesa lub partnera. Po porównaniu edukacji, płci i doświadczenia zawodowego tych osób okazało się, że prawdopodobieństwo dojścia  do poziomu dyrektora wynosi ok. 14 proc., a praca w każdym dodatkowym obszarze zwiększa te szanse.

Każda zmiana obszaru pracy, np. marketingu do finansów, jest tak korzystna dla kariery, jak dodatkowe trzy lata doświadczenia. Z kolei praca w czterech różnych obszarach jest równoważna dobrym studiom MBA.

Za to zmiana branży lekko wpływa na niekorzyść.

Zmiana stanowiska na analogiczne w innej firmie tej samej branży nie ma wpływu na dyrektorską karierę.

Oznacza to, że wieloletni ekspert, weteran swojego działu ma mniejsze szanse niż jego młodszy kolega, który częściej zmieniał stanowiska i zainteresowania.

– Kiedyś praca w większej mierze opierała się na hierarchii – komentuje Gary Pinkus, partner zarządzający McKinsey & Company. – Można było piąć się w górę szczebel po szczeblu, zwiększając swoją odpowiedzialność w ramach tej samej specjalizacji. Dzisiaj w większości firm praca często odbywa się na granicach różnych funkcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mistrz 2017-05-22 12:34:15

yxyxy wierz mi, wystarczy być dobrym w swojej branży. Nie marudź, skończ plotkować i weź się do roboty, też masz szansę być szefem ale zacznij pracować przede wszystkim nad sobą.

yxyxy 2016-09-19 16:10:49

buahaah najlepiej mieć znajomości i dobre układy, to wtedy cię wybiora na dyrektora, nie możesz być za dobry, bo dobrzy pracownicy zostają na dole, bo ktos musi pracować na resztę nierobów.