Jak zmotywować pracowników zagrożonych zwolnieniami?

Zwolnienia, likwidacja zakładów. Jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją, kiedy los firmy zależy od ludzi, którzy wiedzą, że część z nich lub wszyscy zostaną zwolnieni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zmotywować pracowników zagrożonych zwolnieniami?

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Rykulska

9 paź 2013 6:23


„Najważniejszą cechą lidera w sytuacji kryzysu, jest zdolność do tworzenia wizji przyszłego sukcesu" - te słowa amerykańskiego badacza przywództwa Warrena Bennisa dowodzą, że w takich okolicznościach trzeba trochę innego podejścia do motywowania i zarządzania.

Okazuje się, że są sposoby na zmotywowanie do bardziej wytężonej pracy ludzi, którzy wiedzą, że z dużym prawdopodobieństwem zostaną zwolnieni. Jak to zrobić?

Chcąc nie chcąc, pracownicy, którzy myślą o kolejnych zwolnieniach, stresują się i z niepokojem patrzą w przyszłość. A przedłużający się, wielomiesięczny okres niepewności, czyli sytuacja, gdy firmowy korytarz huczy od plotek o zwolnieniach, ma ogromny wpływ na spadek motywacji i słabe wyniki w pracy. Dlatego niezwykle istotna w takiej sytuacji jest polityka informacyjna.

- Należy otwarcie poinformować pracowników o realiach, o tym, że w kryzysie firma musi się zmienić pod ciśnieniem okoliczności i że skutkiem tego będą prawdopodobnie zwolnienia- mówi Katarzyna Pączkowska, menedżer z Hays Poland.

- Uczciwa, a przede wszystkim częsta komunikacja planowanych zmian i ich skutków jest jednym z kluczowych czynników sukcesu w kryzysowych sytuacjach. Należy pamiętać, że jeżeli pracownik w czasie takiej komunikacji potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie, co do swojej przyszłości w firmie, zaczyna pracować inaczej - dodaje Pączkowska.

Koleją ważną rzeczą jest zaangażowanie pracowników w tworzenie wspólnego planu rozwoju firmy.

- Przekazanie w dół większego zakresu uprawnień i odpowiedzialności za wynik, stworzenie sytuacji wspólnej, zespołowej walki z żywiołem, w której wszyscy ramię przy ramieniu walczą o przetrwanie całości. Ma to duży wpływ na motywację - przekonuje Pączkowska.

Istotny jest również dobry program outplacementowy. Jednak wiele firm zadaje sobie pytanie: czy warto oferować zwalnianemu pracownikowi program w sytuacji, kiedy nie ma on motywacji do działania? Ekspercie podkreślają, że zdecydowanie tak.

- Przeprowadzenie zwolnień monitorowanych zmniejsza niepokoje i ułatwia zdobycie akceptacji na przeprowadzenie programu restrukturyzacji. Wiele kompleksowych działań realizowanych w ramach outplacementu gwarantuje pracownikom osobiste wsparcie dla ich rozwoju zawodowego. Okazana pomoc motywuje zatrudnioną kadrę i pozwala utrzymać pozytywną atmosferę w miejscu pracy - mówi Ewa Gontarczyk, konsultant ds. outplacementu z Bigram Personnel Consulting.

Zarządy, które znalazły się w kryzysowej sytuacji, nie powinny zatem liczyć na to, że ich pracownicy mają takie samo spojrzenie jak one i ślepo poddadzą się najlepszym rozwiązaniom dla firmy. Warto pamiętać, że właściwa komunikacja i motywacja, jest efektem świadomych prób docierania do ludzi: informowania, perswadowania, przekonywania, poszukiwania właściwego sposobu dotarcia, a także prezentacji sytuacji.

Należy również pamiętać, że w sytuacji kryzysowej niezwykle ważne jest zaufanie pracowników, na które firma pracuje latami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.