Jak zarządzać zespołem i osiągnąć sukces?

Które elementy zarządzania są szczególnie ważne, jeśli chodzi o tworzenie zespołu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zarządzać zespołem i osiągnąć sukces?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

30 lip 2015 4:02


Ilu szefów i ekspertów, tyle zdań i opinii na temat tego, co ważne w zarządzaniu zespołem. – Pewnie każdy będzie miał trochę racji, bo bycie skutecznym liderem to wyzwanie, które można realizować na różne sposoby. Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że kluczowe jest, aby szef uświadomił sobie, jakie jego zachowania i postawy uwalniają, a jakie blokują potencjał jego ludzi – mówi Magdalena Siwek-Jeziorna, coach i trener TTX Institute.

Menedżer może wspierać swoich pracowników przez codzienne zachowania. Zdaniem Siwek-Jeziornej doskonałą praktyką uwalniającą potencjał ludzi jest dawanie przez szefów merytorycznej bieżącej informacji zwrotnej – rozmawianie z pracownikami o tym, co idzie źle, co dobrze, co trzeba zmienić, a co doskonalić.

– Oprócz przekazu czysto merytorycznego stwarza to okazję do zgłoszenia własnych pomysłów, wzięcia odpowiedzialności za konkretne obowiązki i zmiany oraz buduje relacje – dodaje trener z TTX Institute.

Przykład? Firma produkcyjna uruchamiała nową linię montażową. Zmiana była pozytywna – to znak, że firma się rozwija, jest więcej zamówień, nowe produkty itd. Jednak menedżer odpowiedzialny za wdrożenie zmiany zorientował się, że ludzie zaczynają silnie oponować.

– Pojawiały się głosy, że będą nowe obowiązki, więcej pracy, że trzeba produkcję organizować na nowo. Menedżer szybko spotkał się więc z kilkoma wybranymi brygadzistami – nie wszystkimi, tylko tymi, którzy jego zdaniem mogli pomóc mu wdrożyć zmianę – i zastosował „trójpolówkę”, która doskonale sprawdza się w podobnych sytuacjach – opowiada Siwek-Jeziorna.

Menedżer zapytał brygadzistów o obawy personelu, o pozytywne efekty zmian. Następnie wspólnie zaplanowali kolejne kroki wprowadzania zmian i sposób porozumiewania się z załogą. Tym samym stworzył dobrą okazję do uwolnienia potencjału brygadzistów: zgłoszenia własnych pomysłów i inicjatyw oraz wzięcia współodpowiedzialności za cały proces.

Podobnie myśli Adela Szemczak, partner biznesowy HR w Pionie Zasobów Ludzkich Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe. Jej zdaniem znacznie lepsze efekty osiąga się, doceniając i budując zespół na jego mocnych stronach.

– Oczywiście to nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z korygującej informacji zwrotnej. Podkreśla to jedynie, że poznanie zasobów każdego członka zespołu pozwala ułożyć pracę tak, aby osiągnąć stan synergii. Co z kolei nie tylko zwiększa efektywność, ale także potencjalnie zapewnia wyższy poziom satysfakcji i zadowolenia każdej z osób z wykonywanej pracy – ocenia Szemczak.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

oprogramowanie ERP 2015-07-31 10:53:58

Zarządzanie zespołem to jeden z czynników czy firma odnosi sukcesy czy porażki. Niezbędne jest odpowiednie narzędzie - system ERP. kamee.pl/oferta#system-erp-planowanie-zasobow-przedsiebiorstwa Najlepszym rozwiązaniem są dedykowane aplikacje, które obsługują wszystkie unikatowe proces w firmach.