Jak zarządzać spółkami z udziałem Skarbu Państwa?

Etap pasywnego państwa mamy już za sobą. Otwarte pozostaje pytanie: jak zarządzać przedsiębiorstwami państwowymi? Odpowiedź: tak jak prywatnymi, tylko lepiej, bo państwo ma więcej instrumentów do zarządzania. Trzeba też szukać synergii w grupach kapitałowych i wynagradzać menedżerów za efekty pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak zarządzać spółkami z udziałem Skarbu Państwa?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

30 maj 2016 8:23


Takie są wnioski z debaty „Zarządzanie państwowymi zasobami w gospodarce“, która odbyła się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Gościem specjalnym debaty był wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, droga którą przeszliśmy przez te dwadzieścia kilka lat powinna nauczyć nas, że warto jest mieć silne państwowe lub skomercjalizowane podmioty, które postępują w sposób rynkowy, ale z drugiej strony stanowią bardzo ważny element w strategii rozwojowej państwa

Zdaniem wicepremiera, firmy z udziałem Skarbu Państwa są wyeksponowane na rynku na presję konkurencyjną. - Poza tym zapomnieliśmy o jednym - nie tyle rodzaj własności jest najbardziej kluczowym elementem, który świadczyłby o efektywności poszczególnych sektorów i poszczególnych podmiotów, co konkurencyjny rynek. Nie widzę nic złego w tym, że nadal są to firmy z udziałem Skarbu Państwa, bo to one przeszły wieloletnią ewolucję w kierunku przedsiębiorstw dobrze zarządzanych. Nie ma też żadnej sprzeczności pomiędzy wysokimi standardami ładu korporacyjnego i architekturą własnościową państwa, ale sądzę, że właśnie tutaj można wypracowywać jeszcze lepsze reguły - dodał wicepremier.

Poruszył też kwestię wsparcia państwa w ekspansji międzynarodowej. - To niezwykle ważny etap rozwoju polskiego kapitalizmu. Powinniśmy robić wszystko, aby pomagać naszym przedsiębiorcom w ekspansji międzynarodowej. Nasze przedsiębiorstwa są już za duże na ekspansję krajową, ale może jeszcze trochę za małe na świat - mówił wicepremier Morawiecki.

Więcej czytaj na Wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.