-
- •21 sie 2020 12:44
Starzenie się społeczeństwa niesie ze sobą określone konsekwencje - pracownicy z grupy wiekowej 50+ stanowić będą coraz większy odsetek wszystkich zatrudnionych. Pracodawcy powinni się do tego przygotować i pamiętać o dostosowaniu do ich potrzeb - zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

- Z najnowszego badania GUS wynika, że polski mężczyzna będzie żył przeciętnie 74,1 roku, a kobieta 81,8 roku.
- Wydłużający się czas życia wpływa też na okres aktywności zawodowej, więc pracodawcy powinni pamiętać o dostosowaniu się do pracowników 50+, których jest coraz więcej.
- Coraz więcej firm będzie korzystać ze świadczeń prywatnych - zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.
W 2019 roku przeciętny czas życia Polaków wzrósł o 0,3 (mężczyźni) i 0,1 (kobiety) roku, wynika z ostatniego badania GUS. Wynosi obecnie 74,1 lat dla panów i 81,8 dla pań. Ponadto, według prognoz liczba osób w wieku 65+ w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat podwoi się. Z uwagi na zmniejszający się przyrost naturalny seniorzy stanowić będą ponad 30 proc. społeczeństwa.
- Starzenie się społeczeństwa niesie ze sobą określone konsekwencje - pracownicy z grupy wiekowej 50+ stanowić będą coraz większy odsetek wszystkich zatrudnionych. Pracodawcy powinni się do tego przygotować i pamiętać o dostosowaniu do ich potrzeb. Większy odsetek starszych pracowników przełoży się m.in. na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne, a dzisiejszy stan państwowej służby zdrowia wskazuje, że może ona nie podołać nadchodzącym wyzwaniom. Dlatego coraz więcej firm będzie korzystać ze świadczeń prywatnych - zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.
Benefity dla pracowników 50+
Po skończeniu 50. roku życia częściej wymagamy pomocy lekarza. Dotyczy to zarówno wizyt u internisty, jak i specjalistów. Do najczęstszych problemów, z jakimi boryka się ta grupa wiekowa, należą problemy kardiologiczne i onkologiczne. Pracodawcy powinni się na to przygotować zapewniając dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.
Czytaj też: Zmiany w Kodeksie pracy zachętą dla pracowników 50+?
Same konsultacje lekarskie to jednak nie wszystko. Do tego dochodzi potrzeba zapewnienia odpowiednich badań profilaktycznych, w skład których wchodzą m.in. badania USG, RTG i EKG oraz badania poziomu markerów nowotworowych. W końcu nawet najlepszy specjalista nie postawi trafnej diagnozy bez ich wyników.


Słowa kluczowe
- Saltus Ubezpieczenia
- Xenia Kruszewska
- Rada Dialogu Społecznego
- Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
- Anna Jawor-Joniewicz
KOMENTARZE (2)