PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak usprawnić pracę rad nadzorczych i ułatwić wykorzystanie ich potencjału?

Rady nadzorcze w obecnym kształcie nie sprostają wyzwaniom innowacyjnym gospodarki - wskazuje dr Michał Zdziarski, szef Centrum Rad Nadzorczych na wydziale zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak usprawnić pracę rad nadzorczych i ułatwić wykorzystanie ich potencjału?
W Polsce wkład rady nadzorczej w doradzanie w procesie strategii należy raczej do wyjątków. (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Michał Zdziarski razem z naukowcami ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii im. L. Koźmińskiego przeprowadził pogłębione badania na temat stanu i potencjału rad nadzorczych.

• W raporcie eksperci Centrum Rad Nadzorczych wskazują szereg działań, które mogłyby znacząco usprawnić pracę rad nadzorczych i ułatwić wykorzystanie ich pełnego potencjału.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Na świecie rozpowszechnia się model rady koncentrującej się na przyszłym potencjale firmy, a nie sprawdzaniu, czy jej przeszłe działania zostały prawidłowo wykonane - wynika z raportu.

• W Polsce wkład rady nadzorczej w doradzanie w procesie strategii należy raczej do wyjątków - wskazuje dr Zdziarski.

Michał Zdziarski razem z naukowcami ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii im. L. Koźmińskiego przeprowadził pogłębione badania na temat stanu i potencjału rad nadzorczych.

Wzięło w nich udział 21 członków rad nadzorczych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, którzy łącznie zgromadzili doświadczenia pracy z blisko 150 firm. Wnioski z projektu zostały przedstawione w raporcie "Rady Nadzorcze. Niewykorzystany potencjał?", który zostanie opublikowany w poniedziałek, 10 kwietnia.

Czytaj też: Rady nadzorcze w Polsce: Jedna osoba pełni funkcję w 50 miejscach

Autorzy raportu wskazują, że na świecie, szczególnie w gospodarkach nastawionych na rozwój technologii i innowacje, rozpowszechnia się model rady koncentrującej się na przyszłym potencjale firmy, a nie sprawdzaniu, czy jej przeszłe działania zostały prawidłowo przedstawione.

„W porównaniu z tym w Polsce wkład rady nadzorczej w doradzanie w procesie strategii należy raczej do wyjątków - wskazuje dr Zdziarski. - Doświadczeni członkowie rad nadzorczych mają wrażenie, że ich kompetencje, doświadczenie, wykształcenie i posiadane kontakty są słabo wykorzystywane w spółkach” - dodaje. Wyraża się to chociażby w ilości czasu dedykowanego tym obowiązkom - na świecie członkowie rad nadzorczych poświęcają na swoją pracę średnio 33 dni w ciągu roku (McKinsey, 2015), natomiast w Polsce jest to zaledwie kilka dni rocznie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak usprawnić pracę rad nadzorczych i ułatwić wykorzystanie ich potencjału?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA