Jak stworzyć idealne biuro dla pracowników?

Projektanci powinni przede wszystkim wiedzieć, gdzie następują interakcje między zatrudnionymi. To może przyczyniać się do stworzenia biura sprzyjającego kreatywnym pomysłom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak stworzyć idealne biuro dla pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 wrz 2014 10:25


Zrozumiałe jest, że w kreatywnym środowisku pracy spontaniczne interakcje nie mogą zostać zaprogramowane - uważa Phil Bernstein z Yale University. - Ale są one ważne i można je stymulować za pomocą architektury.

Po metodę, wykorzystującą do testowania przestrzeni biurowych czujniki noszone na ubraniu, sięgnęła Cecilia Mascolo i jej koledzy z University of Cambridge. Badacze chcieli sprawdzić, jak popularne miejsca w budynku - recepcje, kawiarnie, kuchnie i salki konferencyjne - motywują do interakcji - czytamy w magazynie New Scientist.

Czytaj też: Źle urządzone biuro może zmarnować siedemnaście dni w pracy

Naukowcy współpracowali z miejscową firmą, która miała wkrótce się przeprowadzić. 40 ochotników spośród 230-osobowej załogi otrzymało nadajniki radiowe, które nosiło przez dwa tygodnie w starym i nowym biurze. Urządzenia tak zaprojektowano, że mogły transmitować sygnały w przód w obrębie 1,5 metra, czyli mogły się ze sobą komunikować, jeśli dwie osoby stały blisko siebie, twarzą w twarz. Odnotowywano każdy taki kontakt trwający dłużej niż 30 sekund. Nowy budynek specjalnie zaprojektowano tak, aby sprzyjać kontaktom - znalazł się w nim duży bufet, pozbawione drzwi sale konferencyjne i automaty z kawą w dwóch dużych holach wejściowych.

Okazało się, że 59 proc. spotkań twarzą w twarz w starym budynku odbywało się między członkami różnych zespołów badawczych. Zgodnie z przewidywaniami architektów w nowym budynku nastąpił w tym względzie wzrost do 76 proc. To dobrze dla badań, bo przypadkowe rozmowy mogą przerodzić się w nowe powiązania i pomysły - podkreśla Mascolo, której badania zaprezentowano w ubiegłym tygodniu na konferencji informatycznej Ubicomp w Seattle.

Wnioski mogą być zachętą dla firm do modyfikowania przestrzeni biurowych w celu maksymalizowania interakcji. Wiele elementów współczesnych budynków można zmieniać - przekonuje badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.