×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak skutecznie zepsuć zgrany zespół. Najczęstsze błędy szefów

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 5 wrz 2021 0:01

Lider na swoich barkach dźwiga nie lada ciężar. Odpowiada za całą firmę, ale również za zespół. Tymczasem z badania Hays Poland wynika, że szef, a dokładniej nie najlepsze relacje z nim, są jednym z trzech najczęstszych powodów zmiany pracy. Jakie błędy najczęściej popełnia "głowa" firmy?

Jak skutecznie zepsuć zgrany zespół. Najczęstsze błędy szefów
Pewne jest, że nie każdy szef jest liderem (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Niełatwo jest zostać liderem. A nawet jeśli to się uda, niełatwo jest pełnić tę funkcję bezbłędnie. 
  • Tymczasem to od cech i umiejętności lidera zależy w dużej mierze efektywność działania załogi. 
  • Są jednak błędy, których trzeba się wystrzegać, bo ich popełnienie może zachwiać fundamentem zgranej ekipy.

Z pewnością nie każdy szef jest liderem. Liderem można zostać, choć nie jest to łatwa droga do przejścia. Jakie cechy powinien mieć lider? Dr Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences na Polskę oraz kraje bałtyckie, wykładowca Akademii Psychologii Przywództwa i Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, zapytany o cechy lidera, w rozmowie z PulsemHR.pl mówił tak:

- Kandydat na lidera powinien mieć pewne fundamentalne cechy, takie jak pokora, szacunek dla innych, umiejętność i chęć spojrzenia na siebie krytycznie. Dlatego dobrych liderów często cechuje poczucie humoru. Konieczna jest też gotowość do ciągłego uczenia się, przyjmowania krytyki oraz kontroli swojego ego. Wybujałe ego jest jednym z największych wrogów ludzi na wysokich stanowiskach. Ono w pewnym momencie może zacząć kierować decyzjami. Zamiast podejmować decyzje dobre dla biznesu, podejmują takie, które budują ich ego. Taki narcyzm przywódczy jest bardzo niebezpieczny.

Natomiast po drodze czyha wiele pułapek, w które może wpaść osoba zarządzająca zespołem. Jakich? Oto lista błędów, których popełnienie może zachwiać fundamentem zgranej ekipy.

Mikrozarządzanie. To styl polegający na tym, że szef kontroluje wszystko i wszystkich - sprawdza swojego bezpośredniego podwładnego (np. kierownika), a potem schodzi niżej i kontroluje jego pracowników, aby ocenić, czy kierownik dobrze nimi zarządza. Z drugiej strony to pozbawienie pracownika samodzielności - lider wskazuje palcem, co i jak należy zrobić, uważając przy tym, że jego metoda realizacji zadania jest jedyna i najlepsza.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak skutecznie zepsuć zgrany zespół. Najczęstsze błędy szefów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA