×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem? Pamiętaj o tych trzech elementach

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 23 paź 2017 16:37

W ostatnich latach zdecydowanie wzrósł prestiż działów personalnych oraz ich strategiczna rola w przedsiębiorstwach. Zadania działu HR to już zdecydowanie coś więcej niż tylko wyliczanie wynagrodzeń. Tymczasem błędy w zarządzaniu to wciąż główna przyczyna bankructw firm. Przedstawiamy trzy najważniejsze elementy skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem, w których HR odgrywa ważną rolę.

Jak skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem? Pamiętaj o tych trzech elementach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Systemy HR przechowują olbrzymie ilości danych różnego rodzaju. O tym, jak ważna jest analiza danych wewnątrz organizacji, mówił już jeden z najsłynniejszych przedsiębiorców na świecie - Bill Gates.

• - Działy HR należy już traktować jak osobną jednostkę biznesową i rozliczać ją z realnych efektów pracy – zauważa Grzegorz Filipowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner.

• Nowy trend w branży HR - constant feedback – jest odpowiedzią na to, jak zmotywować pracowników, by konsekwentnie realizowali wyznaczone im cele.

Międzynarodowa organizacja doradztwa biznesowego Turnaround Management Association w jednej ze swoich publikacji (Management Body of Knowledge) zbadała, jakie są najczęstsze przyczyny upadku przedsiębiorstw. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że głównymi przyczynami bankructw są problemy wewnątrz organizacji. Największym problemem wewnętrznym okazały się błędy w zarządzaniu, które stanowią aż 24 proc. wszystkich przyczyn.

Pojawia się więc pytanie – na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić nagminnych błędów i nie doprowadzić do upadku swojej firmy?

Oto 3 najważniejsze elementy skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem.

1. Analiza Big Data wewnątrz firmy – dobrze wykorzystane informacje

Systemy HR przechowują olbrzymie ilości danych różnego rodzaju. Poza informacjami na temat pracowników spółki, w systemach dostępne są także dane, które umożliwiają analizę kluczowych procesów w przedsiębiorstwie (np. rezerw urlopowych). Na podstawie wyników takich analiz podejmowane są ważne decyzje dotyczące zarządzania spółką. W każdym dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie powinny być systematycznie wykonywane następujące analizy:

• Analiza kompetencji pracowników. Działy HR, na podstawie analizy kompetencji pracowników, mogą efektywnie planować obsadę poszczególnych stanowisk w organizacji oraz procesy szkoleniowe pracowników. Nowoczesne systemy HR pozwalają także badać, czy wiedza pozyskana na kursach wpływa na poprawę jakości pracy osób, które w nich uczestniczyły. Z kolei analiza kompetencji w połączeniu z analizą sprzedaży (np. wyodrębnienie produktu, który sprzedaje się najsłabiej) może łatwo pokazać, gdzie szkolenia są najbardziej potrzebne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem? Pamiętaj o tych trzech elementach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-10-23 18:26:30

    Tak patrząc na opis tego constant feedbacku, to to nie jest żadna nowość. Tylko że zazwyczaj występuje w formie tylko częstych spotkań, na których przełożony przekazuje podwładnym kolejne zadania...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA