PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak skutecznie motywować pracowników w 2017 r.? [CIEKAWE PORADY]

  • Autor: AW
  • 12 lip 2017 9:47

Zewnętrzne czynniki motywujące pracowników działają doraźnie i zawsze osiągają punkt krytyczny. Warto także skupić się na rozwijaniu bodźców wewnętrznych. Nie wiadomo bowiem, kiedy firma będzie miała gorszy okres i będzie zmuszona zapłacić mniej za dany wynik, a to już równia pochyła - twierdzi Artur Chojnacki, trener-praktyk z Mitura Academy.

Jak skutecznie motywować pracowników w 2017 r.? [CIEKAWE PORADY]
Mając świadomość pewnych mechanizmów, możemy z powodzeniem wykorzystywać je do budowania swojego systemu motywacyjnego (fot.pixabay)
REKLAMA

• Motywacja to stan, w którym człowiek ma chęć działania, jest zdeterminowany, aby osiągnąć założony cel.

• Może wynikać zarówno z czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak się okazuje, motywacja zewnętrzna wcale nie jest niezbędna. Wręcz przeciwnie potrafi zabić kreatywność i chęć rozwijania talentów.

• Muszą być jednak zaspokojone potrzeby podstawowe, żeby móc w ogóle myśleć o tworzeniu zewnętrznych systemów mobilizujących do działania pracowników.

 

Motywacja jest w pewnym sensie związana z przyzwyczajeniami, a te niestety mogą być nie tylko pozytywne, lecz także negatywne.

– Nawyk u człowieka kształtuje się około 21 dnia. Jeśli zatem wykorzystamy regułę pierwszego kroku, zmusimy się do działania w określony sposób i będziemy powtarzać daną czynność jednolicie przez ten okres, nasz organizm 22 dnia uzna to jako coś typowego. To się opłaca – nawyki napędzają motywację – tłumaczy Artur Chojnacki, trener-praktyk z Mitura Academy, firmy prowadzącej projekty szkoleniowo-doradcze dla biznesu wspierające sprzedaż i zarządzanie.

– A więc wystarczy wykonywać daną operację przed 21 dni, aby już 22 czuć się nieswojo, gdy pominiemy ją w rutynie dnia pracy. Liczbę 21 należy traktować jednak dość symbolicznie – czas wdrażania różnych rzeczy może być bowiem inny ze względu na ich specyfikę czy charakter – dodaje.

Mając świadomość tego mechanizmu, możemy z powodzeniem wykorzystywać go do budowania swojego systemu motywacyjnego. Trzeba tylko zacząć działać.

Pierwotne motywy najważniejsze

Motywacja może wynikać z czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Pierwsze są pierwotne, związane z naszymi naturalnymi potrzebami.

– Dobrym przykładem są rozmowy kwalifikacyjne. Osoba, która przyjmuje zaproszenie na spotkanie w sprawie pracy prezentuje swojemu potencjalnemu pracodawcy właśnie motywację wewnętrzną. Wysyłając CV na dane ogłoszenie, uznała bowiem, że ta propozycja jest z jej punktu widzenia interesująca. Taki człowiek ma więc z określonych względów naturalną chęć działania. Trzeba tylko odkryć jej źródło i na tym oprzeć zarządzanie talentem pracownika – mówi Artur Chojnacki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak skutecznie motywować pracowników w 2017 r.? [CIEKAWE PORADY]

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kacper 2017-07-21 13:34:24

    U nas szef faktycznie nas motywuje do działań i pracy. Bo mamy różne bonusy i premie. Raz lub 2 razy w roku mamy tez wyjazdy integracyjne. W maju byliśmy w Lesznie i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. Zabawa była przednia, szczególnie, że sam szef z nami latał.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA