Jak skutecznie motywować pracowników przez benefity pozapłacowe?

Rynek benefitów pozapłacowych dynamicznie się rozwija i właściwie każde średnie i duże przedsiębiorstwo przeznacza na nie określony budżet. Czy jednak są to dobrze wydane pieniądze i czy faktycznie przekładają się na motywację pracowników?

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak skutecznie motywować pracowników przez benefity pozapłacowe?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sie 2014 20:10


Wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę, aby zauważyć trendy w doborze pozapłacowych narzędzi motywacyjnych – przeważają usługi medyczne, rekreacyjne oraz szkolenia. Czy jednak spełniają one swoją rolę, jeżeli są traktowane jako obowiązujący standard?

Czytaj też: Ponad połowa pracowników jest zadowolona z benefitów. Które są najpopularniejsze?

Niestety nie, ponieważ są świadczeniem oczekiwanym tak jak narzędzia pracy - służbowy telefon, laptop, czy samochód. Dodatkowo brak indywidualizacji tych świadczeń powoduje, że wielu zatrudnionych po prostu z nich nie korzysta.

Interesujący jest fakt, że w Polsce udział świadczeń poza podstawowym wynagrodzeniem jest dwukrotnie niższy niż w Europie Zachodniej. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niską wysokość zarobków przeciętnego pracownika, ale również dopiero (aczkolwiek dynamicznie) rozwijający się system doboru tych świadczeń i zarządzania nimi.

Poznaj oczekiwania

Nie istnieje jeden dobry sposób na motywowanie wszystkich pracowników. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na postrzeganie dodatkowych bonusów jest wysokość zarobków, kolejnym pozycja w organizacji. Dalsze to wyznawane wartości, aspiracje, chęć dokształcania, postawa prospołeczna, sytuacja życiowa i rodzinna.

Czytaj też: Nie tylko pensja motywuje pracownika. Co jeszcze?

Wreszcie zwyczaje, zainteresowania, sposób spędzania czasu wolnego. Jeżeli nie znamy naszych pracowników, nie mamy szansy ich skutecznie motywować. Rola działu HR jest kluczowa, ale musi być on wspierany przez menadżerów, którzy zarządzają bezpośrednio pracownikami w zespołach.

Dobierz narzędzia

Kiedy wiemy już jakie rodzaje benefitów pozapłacowych będą dla naszych celów najtrafniejsze możemy wybierać spośród wielu opcji – zarówno świadczeń, jak i inicjatyw.

W ramach świadczeń mamy do dyspozycji szeroką gamę pakietów medycznych, sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych (szkolenia branżowe, coaching, języki obce), hobbystycznych (artystyczne, związane z kulturą), lunchowych, ubezpieczeniowych, a nawet prawnych, jak również różnego rodzaju systemy kart przedpłaconych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ksawery 2016-03-17 10:45:52

U nas firma sporo wydaje na opiekę medyczną i inne dodatki, a kuleje tak elementarny "motywator", jak dobra kawa. Mamy fatalną kawę i dziennie kilka osób traci czas na omawianie jej fatalności, nie mówiąc o tym, jak to wpływa na ich morale...jak policzyłem wystarczyłoby przeznaczyć kilkadziesiąt groszy dziennie więcej, abyśmy byli zadowoleni. Ale jeszcze sporo czasu upłynie zanim ktoś to u nas zrozumie. A wiem, że to nie jest problem tylko u nas.

Dominika 2015-04-14 16:13:59

Masaz krzesełkowy to coraz bardziej popularna forma relaksu dla pracowników w czasie ich pracy. Masaz wykonywany na miejscu w biurze. Trwa od 10 do 30 minut, wykonuje sie go przez ubranie na bardzo wygodnym krzesle. Specjalnie opracowana technika pozwala w kilkanaście minut odprężyć I rozluznic spięte miesnie pleców, karku, szyi, rak i glowy. Nie sa uzywane zadne olejki I kremy tym samym pracownik po masazu gotowy jest od razu wrócić do swoich obowiazkow. Koszt na 1 pracownika waha sie w granicach 20-50 zl. For Good Health masaz krzesełkowy

Red 2014-11-01 14:37:22

Pracodawcy powinni bardziej zadbać o to, żeby ich pracownicy byli zadowoleni z miejsca i warunków pracy. Ciekawym pomysłem wprowadzonym w mojej firmie jest Program Work Site: Zdrowe Biuro - realizowany przez firmę z Krakowa. 10-15 minutowa forma masażu w biurze, który pozwala w pracy (w czasie przerwy) rozluźnić się, przynieść ulgę przeciążonym mięśniom, rozładować gromadzące się napięcie i stres oraz naładować nas energią do dalszej pracy. Forma ( tego motywatora) przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od wieku czy płci.