PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak skłonić pracowników do powrotu do biur. Grunt to nie robić jednej rzeczy

  • km
  • 9 cze 2021 10:34

Dużym wyzwaniem dla zarządzających zespołami w ubiegłym roku było wprowadzenie pracy zdalnej. Obecnie liderzy stoją przed kolejnym wyzwaniem – jak zachęcić pracowników do powrotu do biur? Zdaniem Piotra Gąsiorowskiego z Instytutu Przywództwa potrzeba przede wszystkim empatii ze strony zrządzających zespołami. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast „terapia szokowa”.

Jak skłonić pracowników do powrotu do biur. Grunt to nie robić jednej rzeczy
Obecnie liderzy stoją przed kolejnym wyzwaniem – jak zachęcić pracowników do powrotu do biur (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Nagły powrót do biura może być dla pracowników trudny. Należy pamiętać, że przez rok zdążyli już ułożyć swoje życie na nowo.
  • Zmiany wprowadzane na siłę, z pozycji przełożonego, nie przyniosą dobrych rezultatów, dlatego konieczna jest odpowiednia postawa osób odpowiedzialnych za pracę zespołów – wyjaśnia Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.
  • Praca zdalna ma dla pracowników całkiem sporo zalet. 76 proc. z nich wskazuje, że jej główną korzyścią jest oszczędność czasu, 60 proc. docenia możliwość zmniejszenia wydatków, a 46 proc. twierdzi, że ma więcej czasu dla bliskich.

Z badania przeprowadzonego dla budowlanej firmy Skanska wynika, że blisko połowa pracowników, którzy przez ostatnie miesiąca pracowali zdalnie, dziś pojawia się w biurze codziennie. 86 proc. robi to z różną częstotliwością.

Praca zdalna wywołuje spore emocje. Z jednej strony pracownicy wskazują na spadek efektywności. 46 proc. przebadanych przez Skanskę przyznaje, że jest mniej efektywna w pracy zdalnejniż  pracując w biurze, a 15 proc. wskazuje, że praca zdalna wiąże się z większą efektywnością.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z drugiej praca zdalna ma dla pracowników sporo zalet. 76 proc. z nich wskazuje, że jej główną korzyścią jest oszczędność czasu, 60 proc. docenia możliwość zmniejszenia wydatków, a 46 proc. twierdzi, że ma więcej czasu dla bliskich – podają Pracodawcy RP w księdze rekomendacji i analiz „Praca zdalna 2.0 Rozwiązanie na czas pandemii czy trwała zmiana?”.

Z badania przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska wynika, że po zakończeniu pandemii 38 proc. badanych chciałoby nadal pracować zdalnie. Co więcej, 12 proc. deklaruje, że zwolni się, gdy pracodawca im na to nie pozwoli.

Możliwość pracy zdalnej ma ogromne znaczenie dla 30 proc. ankietowanych. Taka grupa przyznała, że w przyszłości chętniej zatrudni się u pracodawcy, który da możliwość pracowania zdalnie.

Biura jednak przywracają „starą normalność”, część stawia na hybrydę, część przywraca całkowicie pracę stacjonarną. W tym drugim przypadku, ważne by proces powrotu przeprowadzić w sposób przemyślany.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak skłonić pracowników do powrotu do biur. Grunt to nie robić jednej rzeczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jadwiga 2021-06-09 11:50:27

    Praca zdalna powinna być tylko dopuszczalna w określonych warunkach , nie może być praca na stałe. Funkcjonowanie dłużej firm tak jak funkcjonowały w czasie Pandemii doprowadzi do recesji. Praca zdalnie , bez kontroli w 90% wykonywana jest gorzej. Często jest nadużywane to ,że kontrola jest ograniczona. Jest bardzo mały odsetek rzetelnych ludzi , którzy podchodzą do swoich obowiązków poważnie. Ja pracuję cały czas stacjonarnie , ale współpracuję z organizacjami , które wprowadziły home office . Współpraca z ludźmi na home office to horror : nieterminowe dostarczanie zleceń , informacji , często brak kontaktu , czas oczekiwania na decyzje nieakceptowalny. Prawda jest taka ,że musieli by być jak uczniowie w szkole przed kamerką. To nie jest praca jeżeli jednocześnie gotuje się obiad i zajmuje dzieckiem , wychodzi na zakupy i z dziećmi na spacer. Niestety tak to wygląda : podam dwa przykłady z życia : młody człowiek całymi dniami na ogródku z dziećmi - na pytanie czy jest na urlopie? odpowiedź - nie pracuję zdalnie . Kobieta zapytana w sklepie przez znajoma - jesteś na urlopie - nie my pracujemy zdalnie w naszej firmie . Czy może więc dziwić, że nie chcą wracać do biur? Gdyby ktoś z firmy próbował ich kontrolować to byłby pewnie mobbing. A to ,że wykonali zadania opiekując się jednocześnie dzieckiem i gotując obiad , świadczy tylko o tym ,że są przerosty zatrudnienia w firmach.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA