Jak rozmawiać o zarządzaniu ryzykiem klimatycznym w działalności biznesowej

W najbliższym tygodniu kilka tysięcy delegatów pod dachem Stadionu Narodowego w Warszawie będzie debatować w trakcie szczytu COP19 nad wpływem działalności gospodarczej człowieka na klimat. Jednym z ważnym wątków tej dyskusji nad wzajemnymi relacjami działalności biznesowej i zmian klimatycznych jest ryzyko biznesowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak rozmawiać o zarządzaniu ryzykiem klimatycznym w działalności biznesowej

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Magdalena Dembińska, PwC

wnp.pl

8 lis 2013 17:47


Badania międzynarodowej firmy doradczej Mercer wskazują, że zmiany klimatyczne odpowiadają za aż do 10% ryzyk portfeli inwestycyjnych, a oczekiwane inwestycje w technologie niskoemisyjne wynoszą ponad 5 bln USD. Z kolei tegoroczny raport Carbon Diclosure Project dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii wskazuje, że stopy zwrotu spółek giełdowych nie posiadających strategii niskoemisyjnych są niższe o średnio 5%.

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw zarządzanie ryzykiem klimatycznym to kwestia szczególnie istotna biorąc pod uwagę ich ekspozycję na ryzyka regulacyjne związane z emisjami CO2.

W ramach nowej perspektywy budżetowej UE będą dostępne znaczące środki na inwestycje prośrodowiskowe i związane ze zmianami klimatycznymi. Menedżerowie firm powinni skorzystać z nadchodzącej szansy i zapoznać się jak najszybciej z możliwościami dostosowania strategii przedsiębiorstwa. Równolegle temat zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej istotnym elementem zarządzania spółkami publicznymi - w Europie Zachodniej około 90% największych notowanych spółek raportuje dane niefinansowe, a ponad połowa z nich realizuje wewnętrzne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Mimo sprzecznych interesów w zakresie przyszłości globalnej a także europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej UE w interesie przedstawicieli biznesu jest jak najszybsze zidentyfikowanie celów firm oraz przeanalizowanie szans i ryzyk z tym związanych. Firmy mogą odnieść korzyści z wdrażania rozwiązań ograniczających emisje, gdyż jest to czynnik coraz częściej brany pod uwagę przez inwestorów. O tym właśnie będzie traktowała konferencja Konferencja pt "Sustainable investment: exploring opportunities for resource efficiency and economic growth" organizowana w trakcie szczytu COP 14 listopada w godz. 15-18 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W środowisku biznesowym to co jest mierzone podlega coraz lepszemu zarządzaniu. Taki jest bezpośredni efekt stosowania raportowania emisji zgodnie ze standardami CDP, co zostało już docenione przez środowiska inwestorskie na rynkach zachodnich. Warto, aby polscy menedżerowie byli przygotowani, na to, że ten trend i zainteresowanie tą tematyką ze strony inwestorów, za chwilę będzie dotyczył również polskiego rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.