×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak radzić sobie z szefem despotą?

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 6 wrz 2019 6:00

Liderów oddających się czerwonemu zarządzaniu cechuje przekonanie o własnej nieomylności. Sprawdzamy, jak radzić sobie z taką osobowością szefa.

Jak radzić sobie z szefem despotą?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Czerwoni liderzy oczekują bezwzględnego posłuszeństwa, a organizacje przez nich sterowane skupiają się na teraźniejszości, myślą krótkoterminowo.
 • Jedną z możliwości radzenia sobie z konfliktem, jakiego ryzyko rośnie w tak kierowanych organizacjach, są mediacje. Jak przekonuje PulsHR.pl dr Katarzyna Antolak-Szymanski z SWPS, w przypadku mediacji rozwiązaniu konfliktu towarzyszy poczucie równorzędności u każdej ze stron.
 • Historia jest pełna osób, które były despotyczne w swoich decyzjach i sposobach organizacji firm, a nawet krajów.

W ramach sprawowania funkcji lidera zespołu nieraz pojawia się pokusa nadużywania władzy. Jest to jeden z elementów w praktyce zarządzania, który potrafi być bardzo niebezpieczny.

O tym, jak unikać tego ryzyka, pisała niedawno na portalu LinkedIn Joanna Malinowska-Parzydło, partner Younicorn (wcześniej Personal Brand Institute). Zapytała, czy "zdarzyło Ci się pomyśleć z lekceważeniem o kimś, kto zwykle jest uśmiechnięty i życzliwy. Olać go, zignorować, zlekceważyć właśnie - podczas gdy obdarzałeś pełną uwagą kogoś, kto potraktował Cię "z buta", bez szacunku i lekceważąco."

Malinowska-Parzydło kończy swoją refleksję na portalu wezwaniem do akcji (ang. Call to action, C2A), w którym sugeruje obserwującym: "nie przyczyniaj się do utrwalania przekonania, że atencja należy się tym, którzy mieszają innych z błotem i ustawiają do pionu tylko dlatego, że mają nad nimi władzę!"

Warto jej wpis potraktować jako przyczynek do dyskusji o relacjach łączących nas w pracy, relacjach podrzędności, w których władza odgrywa wielkie znaczenie.

Czy centralizowana władza w organizacji jest właściwym sposobem realizowania stosunku podległości?

W teorii zarządzania pojawiają się dwa przeciwstawne modele, i choć to uproszczenie, na potrzebę naszego dociekania wystarczy. Jeden model - nazywany demokratycznym - opiera się na włączeniu całego zespołu organizacji w proces kierowania nią. To model popularny wśród organizacji pozarządowych. Jest oparty na miękkiej roli lidera i raczej wypracowuje decyzje przez konsultacje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jak radzić sobie z szefem despotą?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tadeusz 2019-09-06 11:18:42

  Uwazam ze jako pracownik nalezy taka sytuacje przyjac ,,elastycznie'' zgodnie ze stopniem ,,nasilenia zachowania szefa'' tzn. jesli ,,despotyzm'' ma polegac na tym ze wylacznie szef podejmuje decyzje i pracownik ma wykonac to uwazam ze nalezy to po prostu zrobic- bo cala odpowiedzialnosc zwlaszcza FINANSOWA i tak spadnie na szefa. Natomiast jesli mamy ,,despotyzm chardkorowy'' gdzie PRZYKLADOWO szef molestuje lub wykorzystuje seksualnie pracownice lub MOCNO zneca sie psychicznie wtedy JEDYNE rozwiazanie to jest jak najszybsze ODEJSCIE I ZMIANA PRACY .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA