PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak pracują Polacy?

400 minut – dokładnie tyle efektywnie pracują codziennie Polacy. To 6 godzin i 40 minut ciężkiej pracy. Na ziewanie, rozmowy z kolegami, a także przerwę obiadową czy kawową pozostaje 100 minut.

Jak pracują Polacy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Nie zostaje na dużo nam pogaduszki, na obiad lub też takie przysłowiowe ziewanie w pracy, bo zostaje nam na to zaledwie 100 minut dziennie. Wynika to z tego, że dużo osób pracuje ponad 8 godzin. Dużo osób zadeklarowało, że wyrabia nadgodziny pracując np. po 11 godzin – mówi newsrm.tv Paweł Łojewski, Sodexo Benefits and Rewards Services.

Średnio statystycznie pracujemy dokładnie 8 godzin i 44 minuty dziennie - wynika z badania instytutu Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits. Większość osób pracuje standardowe 8 godzin (58 proc.), co trzecia osoba (31 proc.) wyrabia nadgodziny, a 15 proc. pracowników pracuje powyżej 11 i więcej godzin w ciągu dnia.

Z badania „Czy Polacy ziewają w pracy” wynika, że ponad 88 proc. pracowników zadeklarowało zaangażowanie przez cały lub większość czasu pracy. Większe zaangażowanie deklarują kobiety (68 proc.) oraz osoby powyżej 45 roku życia (74 proc.), a także pracownicy na wyższych stanowiskach – dyrektora, kierownika i menedżera. Z kolei najmniej znudzeni swoją pracą są pracownicy w wieku 18-34 lata (75 proc.), którzy są na początku swojej kariery zawodowej.

Co obniża zaangażowanie pracowników?

Pracownicy wskazywali również na czynniki obniżające ich poziom zaangażowania i negatywnie wpływające na efektywne wykonywanie zadań. Najczęściej wymieniane były: zła organizacja pracy (39 proc.), zbyt niskie wynagrodzenie podstawowe (38 proc.), a także brak lub zbyt rzadkie motywowanie przez przełożonych (33 proc.).

Wysoko w rankingu czynników demotywujących znalazł się również brak lub nieatrakcyjne dodatkowe formy wynagradzania pracowników, a także ograniczenie możliwości rozwoju – 31 proc. Zgodnie z obiegową opinią, polscy pracownicy dobrze wykonują swoją pracę i angażują się w realizację założonych celów.

Co motywuje pracowników?

Aby jednak utrzymać wysoki poziom zaangażowania i efektywnej pracy w firmie potrzebne jest wsparcie ze strony pracodawcy, który ma świadomość, że tylko długofalowa motywacja wpływa na efektywność pracowników. Recepta na sukces jest prosta – zapewnij dobrą atmosferę w pracy, stwórz zgrane zespoły i podtrzymuj ich motywację, a pracownicy będą wspinać się coraz wyżej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak pracują Polacy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA