Jak połączyć karierę z życiem prywatnym? Elastyczny czas pracy, przedszkola i żłobki mogą ułatwić pracę młodym kobietom

• Kobiet w branży IT jest jak na lekarstwo.
• Według danych Komisji Europejskiej, tylko 10 proc. programistów w Europie to kobiety.
• To ważny sygnał, ponieważ cała branża IT boryka się z deficytem kadrowym.
• Przedstawiciele sektora IT powinni podjąć działania, aby zachęcić młode kobiety do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.
• Jednym z takich działań może być elastyczny czas pracy.
• W niektórych miejscach pracy znajdują się również przedszkola czy specjalnie wydzielone strefy zabaw dla dzieci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak połączyć karierę z życiem prywatnym? Elastyczny czas pracy, przedszkola i żłobki mogą ułatwić pracę młodym kobietom

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 lip 2016 12:22


Według badania kancelarii Sedlak&Sedlak, w polskiej branży IT brakuje aż 50 tys. specjalistów. Odpowiedzią na te niedobory kadrowe, kluczowe z punktu widzenia kondycji całego sektora, może być zwiększenie liczby kobiet zatrudnionych w branży informatycznej.

Choć wiele z nich przy wyborze studiów decyduje się na kierunki techniczne, tylko niewielka część wybiera karierę w branży informatycznej. Istnieje wiele organizacji samorządowych, które pomagają kobietom rozpocząć pracę w tym sektorze, mylnie uważanym za męski. Pracodawcy nie pozostają w tyle, wdrażając rozwiązania sprzyjające młodym kobietom. Wszystko po to, żeby zrównoważyć proporcję kobiet i mężczyzn w branży, w której panuje rynek pracownika.

IT przyjazne matkom

Łączenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest możliwe m.in. dzięki elastycznemu czasowi pracy, który młodym mamom oferuje coraz więcej pracodawców w branży IT. Wielu z nich zapewnia możliwość pracy z domu, czy kursy oraz szkolenia podczas urlopu macierzyńskiego, które ułatwiają świeżo upieczonym mamom późniejszy powrót do pracy. W niektórych miejscach pracy znajdują się również przedszkola czy specjalnie wydzielone strefy zabaw dla dzieci.

Czytaj też: Kobiety wracają do pracy po latach

– Mamy świadomość jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu i przyjaznej atmosfery pracy. Dlatego, w okresie wakacyjnym organizujemy w Warszawie oraz Ostrowie Wielkopolskim - naszych dwóch regionalnych biurach, tzw. letnie warsztaty dla najmłodszych, podczas których zapewniamy dzieciom naszych pracowników liczne atrakcje i zabawy. W Białymstoku i Łodzi zachęcamy rodziny do wspólnego spędzania czasu podczas tzw. Family Day - tego dnia nasi pracownicy mogą przyjść z dzieckiem do pracy, zamiast np. zostawiać swoją pociechę w domu – mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR z Transition Technologies.

Prawo pracy oferuje wiele rozwiązań sprzyjającym rodzicom, np. wprowadzone w bieżącym roku zmiany pozwalają łączyć urlop rodzicielski pracą. Edukacja w zakresie świadomości prawnej jest jednym ze sposobów wspierania młodych mam.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.